obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Útěk

Útěk

Agorafobie. Úzkostný strach z veřejných prostranství a také z míst a situací, kde by nebyla rychle dostupná pomoc. Laicky by se dalo říct, že jde o strach ze všeho neznámého, ze všeho mimo vaše bezpečné teritorium. Obrovský strach. Neovladatelný. Strach o sebe a třeba i o své blízké.

Přesně v takovéto situaci žije Jo Blackmoreová, hlavní hrdinka knihy Útěk. Trpí agorafobií, navštěvuje lékaře, který ji pomáhá tuto úzkostnou poruchu lépe zvládat, má práci, podporujícího manžela, úžasnou dceru, o kterou má však daleko větší strach než o sebe samu. Proto malá Elisa nechodí na hřiště mezi ostatní děti, proto ji Jo veze ze školky rovnou domů a hlídá ji jako oko v hlavě. Jednoho dne se však stane něco, co v Jo rozpoutá panický záchvat. Jo se rozhodla překonat svůj strach a kývla na prosbu neznámé ženy, která potřebuje svézt. Jak se však ukáže, takhle žena zná Joino jméno, ví, kde bydlí, zná jejího manžela a dokonce u sebe má Elisinu rukavici. A co víc, její zlověstná slova vyvedou Jo z rovnováhy daleko více, než by chtěla. Tato událost vyvolá řadu dalších situací. Z Jo se najednou podle názoru všech vyklube špatná matka, Elisa jí má být odebrána z péče, není jisté, komu ještě může věřit, a jediným člověkem, na koho se může spolehnout, je ona sama. A také zbývá jen jediná možnost, jak uchránit sebe a dceru před okolním světem – utéct.

Mám rád knihy, jejichž hrdinové jsou něčím jiní. Ne nenormální, prostě jiní. Neobyčejné příběhy obyčejných lidí. Lidí, které potkávám každý den kolem sebe. Na ulici, v obchodě, v hromadné dopravě. Lidí, kolem kterých mnohdy projdu bez povšimnutí, ale i těch, kteří mě něčím zaujmou, a potom si říkám, proč se třeba chovali tak, jak se chovali. Většinou má všechno svůj důvod a málokdy víme, co si ten druhý zrovna zažívá, čím prochází, nedokážeme se do něj vžít. Knihy nám můžou životy lidí kolem přiblížit. A díky některým je můžeme i zažít. Kniha Útěk je jednou z těch lepších, která vás vezme na krátkou procházku životem agorafobika tak, abyste se do něj dokázali vžít na vlastní kůži.

A musím říct, že čtení téhle knihy pro mě bylo docela silným zážitkem. Znáte ten pocit, když čtete příběh, děje se v něm něco, co se vám nelíbí, ale vy si řeknete „je to jen příběh, to se nestalo doopravdy“ a jdete dál? U Útěku to nešlo. Jo, jasně, je to jen příběh, Jo Blackmoreová ve skutečnosti neexistuje, nepotkáte ji na ulici. Ale potkáte spoustu dalších lidí se stejným příběhem, jako byl ten Join. To, co se dočtete v knize, se možná nestalo doopravdy, ale jednotlivé pocity a situace se někomu dějí každou chvíli a nad tím nejde jen tak mávnou rukou a prostě pokračovat dál.

Autorka příběhu nám jej vypráví ze tří různých pohledů. Dvěma hlavními jsou pohled samotné Jo, vyprávění v první osobě, nefiltrované od pocitů a vnitřního prožívání situací, a pohled Maxe, Joina manžela, popisován ve třetí osobě, střízlivěji a prostším způsobem. Třetím vypravěčem je neznámá osoba, či snad dokonce Joiny myšlenky nebo pomyslný čertík na rameni, občas vstupující do příběhu, vyvolávající větší zmatek, než jaký v něm panuje dosud. Ovšem nejvýraznějším vypravěčem je právě samotná Jo. Právě díky ní si můžeme prožít příběh naplno a nejen jako obyčejní pozorovatelé. Právě díky ní i vy znejistíte natolik, že nebudete vědět, co je skutečné a co je pouze výplodem vystrašené mysli a fantazie. Zažijete si spolu s ní strach ze situací, které byste normálně zhodnotili jako běžné a bezpečné. Pocítíte tu bezmoc, beznaděj a zoufalství.

Kromě toho může být kniha i motivací. Joina síla bojovat, situace, které zvládne vyřešit i navzdory svému ochromujícímu strachu, to je důkazem, že všechno jde. Jde jen o to v sobě tuhle sílu najít. Pro mě byla tahle kniha velkou inspirací, a jak jsem již říkal, i obrovským zážitkem. Příběh, který jsem dlouho nemohl dostat z hlavy, a to nejen kvůli jeho neuvěřitelnému rozuzlení, ale především díky dalšímu z životních příběhů, který nabízí. Za mě má kniha 10/10. A rozhodně nepochybuji o tom, že se k autorce v blízké době znovu vrátím.

.

Autor: C. L. Taylor

Název v orig.: The Escape

Vydáno: 2018

Počet stran: 368 s.

Nakladatelství: Domino

Autor fotky: M&P

Autor recenze: Maty

.

Za zaslání knihy k recenzi mnohokrát děkuji nakladatelství Domino!

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<