obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Vítejte v Autistánu

Vítejte v Autistánu

 

Knížka Vítejte v Autistánu na svou příležitost čekala strašně dlouho, ale potřeboval uzrát ten správný čas. Několikrát jsem ji rozečetla a zase odložila, protože mi nepřišlo správné se do ní začítat, když chyběla ta správná chuť. Teď jsem ale Josefu Schovancovi dala šanci a v zásadě mohu říct, že toho nelituji, i když uznávám, že to není čtivo pro každého.

.

Kniha povídek tohoto nesmírně nadaného, všestranně zaměřeného, skoro bych řekla až renesančního člověka (znáte někoho, kdo má doktorát z filosofie, má Bc. titul z matematiky a umí šest jazyků a mezi nimi jsou i takové jako sanskrt nebo perština?) dostává svou bezelstnou upřímností, ale přitom až odborným nádechem „cestovatele“, který chce zprostředkovat vše, co se mu během jeho toulek životem a světem stalo. Oko pozorovatele má Schovanec precizně vycvičené a výstižnost jeho popisů, přirovnání a postřehů zapsaných v knize se rovnají dokonalému vykreslení toho, co si prožil, čímž umožňuje nám čtenářům proniknout blíže do svého světa a odžít si s ním kus jeho zážitků téměř na vlastní kůži.

.

Reportáže jsou psány specifickým jazykem a je potřeba si na počátku chvíli zvykat na originální způsob humoru a vyjadřování se, které však po chvíli slupnete řádek po řádku, ani nebudete vědět jak. Myšlenky, jež nám autor předkládá, jsou velmi podnětné a nezřídka přimějí k tomu zamyslet se nad vlastním životem či uvažováním o dané věci, pootočí nám úhel našeho pohledu, mikroskopicky přiblíží danou věc a zase od ní ustoupí, abychom si mohli udělat názor svůj vlastní.

.

Fascinující na knize je uvědomění si, KDO ji napsal. Josef Schovanec je totiž člověk s Aspergerovým syndromem, což je diagnóza dosti závažná a kladoucí řadu životních překážek, mimo jiné i v sociální oblasti života, proto je jeho vyprávění o to jímavější a působivější. A to nemluvím o tom, že Schovancova schopnost nadhledu a určitá míra sebeironie dodává knize šmrnc, ačkoliv je někdy snaha o pobavení na hranici snesitelného nátlaku na humor.

.

Musím však ruku v ruce s výše zmíněným dodat, že knížka je pro člověka nenaladěného na podobnou vlnu nebo neotevřeného jinému způsobu uvažování, trochu nepřístupná. Přijde mi, že poskytuje začátky klubíček červených nití, nadhodí možné úhly pohledu, ale sklouzne pak zpátky a je na čtenáři, jak rozehraje fantazii nebo strejdu Googla a dopídí se dalších informací, jsou-li k dané oblasti sehnatelné. Je patrné, že pan Schovanec má zkušenosti jako odborný řečník, což se odrazilo i na použitém jazyku, který může zpočátku znesnadňovat čtení, byť jde o kratičké, povídkově laděné příběhy, fejetony nebo, chcete-li cestopisné reportáže. A věřím tomu, že některé čtenáře může až odradit, přesto se jedná o něco, co by nemělo upadnout v zapomnění, výpovědní hodnotu to má dostatečnou.

.

Knihu bych doporučila všem, kdo chtějí mít nevšední čtenářský zážitek a chtějí zkusit nahlédnout do uvažování nadměrně nadaného člověka s Aspergerovým syndromem, jehož život je všechno, jen ne úplně obyčejný.

.

Za recenzní výtisk děkujeme nakladatelství Pasparta. Knihu je možné blíže omrknout a případně zakoupit na jejich stránkách.

.

Autor: Josef Schovanec

Vydáno: 2017

Počet stran: 200 s.

Nakladatelství: Pasparta/Paseka

Autor fotky a recenze: Pája

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<