obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Volání kukačky

Volání kukačky

.

Po Harrym Potterovi a Prázdném místě jsem si konečně přečetla i první knihu ze série případů Cormorana Strika, kterou Rowlingová napsala pod pseudonymem Robert Galbraith, Volání kukačky.

 .

Tvrdý pád celebrity

Děj se odehrává v moderním anglickém městě. Z balkonu luxusního domu pro zbohatlíky vypadla nejznámější modelka současnosti, Lula Landryová. Na místě nebyla zadržena žádná podezřelá cizí osoba ani nikdo, kdo by měl motiv modelku zavraždit. Lula se potýkala s častými psychickými problémy, proto nikoho nepřekvapilo, když policie případ uzavřela jako sebevraždu. S tímto verdiktem se ale nesmíří její nevlastní bratr, John Bristow, a rozhodne se celý případ dát k prošetření soukromému detektivovi, Cormoranu Strikovi.

Cormoran řeší složitou finanční situaci, od agentury Rychlá řešení mu byla na týden poskytnuta sekretářka Robin, kterou si může sotva dovolit, a tak po novém (a hlavně dobře placeném, protože Bristow je právník) případu, okamžitě skočí. Nejdříve všechno opravdu nasvědčuje tomu, že Lula z balkonu skočila sama, ale když začnou Cormoran s Robin do případu pořádně šťourat a vyplní nejrůznější mezery v policejním šetření, začnou na povrch vyplývat stále nové a nové informace svědčící o opaku.

.

Popisy na špatných místech

Ačkoli si Rowlingová pro své nové knihy zvolila mužský pseudonym, je i tak na stylu psaní poznat, že se pod jménem skrývá žena. Ten smysl pro detail a podrobné popisy (především předmětů jako prstýnek, šaty a podobně) i jinak nepodstatných věcí se v knize prostě nedají přehlédnout. Bylo fajn, že si díky tomu čtenář mohl lépe představit situaci nebo věc, která byla v knize zrovna zmíněná. Co mi ale trochu vadilo, že naopak důležité věci autorka nechala bez popisu. Jako příklad uvedu jeden detail z vyšetřování – na místě činu vzniklo několik fotek. Cormoran tyto fotky zkoumal a všiml si detailu, který mu přišel neskutečně zajímavý a podezřelý, okamžitě na něj upozornil Robin a později z něj vyvozoval různé teorie. Ale tady popis fotek úplně chybí. Jediné, co se dozvíte, je, že na fotkách je dům, ve kterém Lula bydlela. Žádná konkrétní zmínka o rozdílu, žádný popis obou fotek, aby si na to čtenář přišel sám – co Cormoran na fotkách viděl, se dozvíte až o mnoho stran dál, když potřebuje získat z důležitého svědka, a proto se o fotkách a rozdílu mezi nimi zmíní.

.

Lepší než detektiv?

Musím říct, že vraha jsem správně tipla hned ze začátku, ale opravdu jen tipla. Měla jsem lehké podezření a dorážela jsem na kolegyni, která měla knihu přečtenou, když jsme se o ní bavily. Její výraz mi prozradil, že jsem měla pravdu, ale knihu jsem i tak dočetla s velkou chutí, protože mě zajímal motiv a celkově postup, jakým na něj přijdou. A taky jsem chvíli měla škodolibou radost, že jsem rychlejší než detektiv. Ale kdybychom se tehdy o té knize nebavily, myslím, že by se moje teorie o tom, kdo je vrah, mnohokrát změnila, protože podezřelý mohl být prakticky každý.

Děj byl zajímavý, pěkně zamotaný a přesto přehledný. Každý mohl mít motiv, každý mohl být vrah. Pokud na to nepůjdete jako já a nebudete to zkoušet z někoho dostat předem, do poslední chvíle si nebudete jistí, kdo Lulu vlastně zabil.

.

Tahle kniha byla hodně dobrá. Rowlingová stále více dokazuje, že má talent a psát prostě umí. I přes svou tloušťku a mnoho popisů se kniha četla rychle a prakticky skoro sama. Byly zde hodně patrné rozdíly mezi životy lidí sociálně slabších, „obyčejných“ lidí, bohatých a slavných osobností. Tyto světy se tu krásně vzájemně prolínaly. Za sebe bych knihu hodnotila 7/10.

.

Autor: Robert Galbraith

Název v orig.: The Cuckoo’s Calling

Nakladatelství: Plus

Vydáno: 2014

Počet stran: 480 s.

Foto k recenzi: M&P

Autor recenze: Maty

Rating: 3.5/5. From 1 vote.
Please wait...
4 thoughts on “Volání kukačky”
 1. Monis Září 10, 2016 on 11:09 am Odpovědět

  Přiznám se, že mě tahle kniha zas až tak nenadchla. Tedy četla se dobře, Rowlingová psát prostě umí, ale zdá se mi, že v tomhle žánru byly napsány mnohem lepší kousky 🙂

  • Lucie Září 19, 2016 on 10:27 am Odpovědět

   Jo, to určitě byly, ale na takové oddechové čtení je to dobré 🙂

 2. Pinky v Knihách Září 11, 2016 on 1:07 pm Odpovědět

  Mě kniha strašně bavila, je napsána hodně čtivě a než jsem se nadála, byla jsem na konci 🙂

  • Lucie Září 19, 2016 on 10:30 am Odpovědět

   Já jsem ji četla poměrně dlouho, což mě mrzelo, ale ne proto, že by mě nebavila, jen nebylo tolik času, kolik bych chtěla… Ale druhý díl je prý ještě lepší, těším se na něj 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<