obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Vstupte do literárního doupěte: Pracovní listy pro tvořivé psaní a chytré čtení

Vstupte do literárního doupěte: Pracovní listy pro tvořivé psaní a chytré čtení

Dlouhodobě slýchám, že na trhu chybí nějaký inspirativní soubor pracovních listů, které by se daly využít při práci se žáky druhého stupně ZŠ nebo se středoškoláky během výuky slohu, literatury a tvůrčího psaní, a stěžují si jak učitelé, tak i knihovníci. A ejhle, rok se s rokem sešel a přistál mi na stole počin dvojice Kláry Smolíkové a jejího manžela Jiřího W. Procházky Vstupte do literárního doupěte, který svými ilustracemi doplnil Viktor Svoboda.

 

Celá brožovaná knížka, resp. soubor pracovních listů, je členěna do 30 kapitol, které svým širokým spektrem použitých metod umožňují rozvíjet u dané cílové skupiny různými formami práce kritické myšlení a prohlubovat čtenářskou gramotnost. Pracovní listy jsou upraveny do podoby, která rozhodně dospívající mládež nebude nikterak pohoršovat, rozhodně nevypadají jako „hračička“ pro malé děti, ba naopak odpovídají modernímu stylu preferovanému touto věkovou skupinou lidí, tudíž za ilustrace smekám klobouček, protože teenageři jsou velmi citlivé a silně kritické publikum.

 

Zdánlivě jednoduché, možná místy až dětsky znějící zadání, např. spojte načrtnutý typ příběhu s popisem počasí, abyste vyjádřili jeho atmosféru apod., však záhy dostane nový rozměr, když nevidíte obrázky s obláčky, sluníčky, ale poeticky popsané možnosti pro popisy žánrů i počasí. Atraktivně připravené a propracované zadání bude jistě motivací pro děti se hlouběji ponořit do přemýšlení o zadaném úkolu, protože je samotné bude zajímat, jak je to správně.

 

Úkoly cílí na tvůrčí práci žáků (práce s dialogy, ich- a er-formou příběhů, žánry a jejich proměnami, mediálními texty aj.). Jako exemplární příklad úplně dokonalého nápad uvedu např. vytváření životopisu pro smyšleného hlavního hrdinu – aniž by si to totiž žáci uvědomili, naučí se pracovat nejen s útvarem životopisu (tedy se zestručněním informací), ale také s popisem osoby v jiné formě. Považuji pracovní listy za skvělé vstupy do jednotlivých učebních témat, jelikož v žácích mohou velmi účinně podněcovat zájem o další práci, a zároveň jsou to vstupenky do světa literatury – ať už té, s níž budou žáci muset pracovat ve škole ve výuce či v knihovně na programech, nebo té, o niž projeví zájem sami – a je jedno, jestli to bude zájem „pouze“ čtenářský, nebo se pustí do nějaké své vlastní tvorby, to všechno se počítá.

 

Za velké plus celé příručky považuji zařazení metodické části ke každému pracovnímu listu samostatně, nemusíte se prokousávat celou knihou, abyste narazili na pobídku, jak s tím či oním úkolem pracovat, ale vidíte to přehledně vedle sebe na dvoustránce, za to patří z mé strany obrovská pochvala autorům. A také za to, že se rozhodli nevyužít jako ukázky již známé texty, ale dali si tu práci s vymyšlením svých vlastních, nových a neotřelých. Učitelům by to sice ušetřilo práci s hledáním dalších textů, ale z mého pohledu by to nebylo úplně výchovné ani pro ně (ano, jsem v tomto rebel, ale vězte, že „kopu“ do vlastních řad jako učitel/knihovník), nejde totiž jen brát a sám nic nedat. V metodické části jsou pokyny pro práci, poukázání na možné problémy, vychytávky, tipy a rady k dalším možným rozšířením zadaných činností. Opět vše pěkně přehledně.

 

Celkový dojem z příručky je velmi pozitivní, jedná se o kvalitně zpracovanou metodickou pomůcku, která může pomoci nejen žákům, jimž je primárně určena, v jejich rozvoji, ale také může obohatit a ozvláštnit hodiny ČJL nebo lekce v knihovně o doposud opomíjený rozměr či může přispět k dalšímu rozšíření již stávajících aktivit. Zábavná forma, příjemné podání a zdařilé zpracování publikace jsou jen třešinkou na dortu.

Pojďme tedy vstupit do literárního doupěte, za sebe vám mohu slíbit, že se tam určitě nebudete nudit.

 

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Pasparta.

 

Autor: Klára Smolíková a Jiří W. Procházka

Vydáno: 2018

Počet stran: 67 s.

Nakladatelství: Pasparta

Autor fotky: Pája

Autor recenze: Pája

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<