obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Will Grayson, Will Grayson

Will Grayson, Will Grayson

V mojí domácí knihovničce přibyla do sbírky další kniha, a to Will Grayson, Will Grayson od autorů Johna Greena a Davida Levithana. Na tuhle knihu jsem se moc těšila a koupila jsem si ji ještě v předprodeji.

 

Will Grayson č. 1

První Will Grayson je trochu zakřiknutý kluk, který se snaží na sebe moc neupozorňovat, vlastně se řídí heslem držet hubu a krok. Mezi jeho kamarády patří tzv. Drobek, přerostlý gay kamarád, a Jane, o které se kamarádka moc říct nedá, spíše známá ze školy (Will nezná ani její příjmení). Tahle partička si chce společně užít legraci, a tak se společně vydají na koncert. Ale protože ten je přístupný až od 22 let a Willovi je 16, vezme jej Jane ke svému známému, který vyrábí falešné průkazy. Will si nový řidičák neprohlédne, proto si nevšimne „drobné“ chyby – má na něm špatné datum narození a podle nového řidičáku je mu pouhých 20 let. Na koncert ho tedy nepustí, a protože Drobek s Jane jdou bez něj, rozhodne se jim dokázat, že se umí skvěle bavit i bez nich. Vypraví se do místního sexshopu, aby jim odtamtud přinesl nějaký „suvenýr“.

  

Will Grayson č. 2

Druhý Will Grayson je samotář, s lidmi kolem sebe se moc nebaví, bere antidepresiva, a i přes to často přemýšlí o sebevraždě. Hodně času tráví na internetu, kde si také začne psát s neznámým klukem, ve kterém najde svou spřízněnou duši. Na chatu spolu tráví stále více času, Izák se pro něj stane vším. Až si jednoho dne domluví schůzku a Will se vydá za Izákem do Chicaga. Jaké je jeho překvapení, když zjistí, že jejich smluvená adresa je sexshop…

 

Dva Willové

A tak se potkají dva Willové Graysonové a začíná úplně nový příběh. První Will se postupem času zvládne trochu otevřít svým kamarádům a blízkým. Dokonce jsou chvíle, kdy upřímně řekne to, co si myslí, což často vyvolá hádky a nepříjemnosti, ale občas ho to také s někým sblíží.

Will č. 2 konečně dokáže sobě i okolí přiznat, že je gay, a do jeho života se rázem dostane alespoň trochu světla.

 

Vztahy

Od okamžiku, kdy se světy obou Willů střetnou, se v knize neřeší nic jiného než vztahy, ať už přátelské, nebo ty vážnější. Kdybych tohle o knize věděla předtím (… tak bych si ji stejně přečetla, už jenom kvůli tomu zajímavému nápadu…), nečekala bych, že se mi bude nějak moc líbit. I když přečtu opravdu všechno, takové ty zamilované knížky, ve kterých se řeší akorát vztahy a kdo se komu líbí a tak podobně a vlastně tu není žádný další vedlejší děj, moc nemusím. A i když tahle kniha byla přesně taková, mile mě překvapila, protože byla napsána tak vtipně a čtivě, že mě hodně bavila.

 

Green nebo Levithan?

Protože čtu knihy obou autorů, i když ty od Greena přece jen trochu víc, nebylo pro mě už po prvních dvou kapitolách (vlastně po představení obou Willů) těžké uhodnout, který autor psal kterého Willa. Oblíbila jsem si je oba dva, i když Greenův Will měl něco, čím mi byl víc sympatický a víc mě oslovil.

 

Odlišení Willů v knize

Nejvíc mi na knížce vadilo, jakým stylem jsou od sebe Willové oddělení. V různých knihách byste našli různé rozdělení – jiné fonty písma, kurzívu, jiné zarovnání řádků nebo dokonce barevné odlišení. Na to všechno ale můžete u téhle knihy zapomenout. Grafik na to šel originálně a druhého Willa se rozhodl odlišit tak, že úplně vynechal používání velkých písmen. Musím říct, že mě to ze začátku hodně trápilo, protože jsem knihu začala číst až večer, po cestě z práce, poměrně unavená a z druhého Willa mě začala bolet hlava. Ten nezvyk, že je někde tečka, ale další věta nezačíná velkým písmenem, nebo když najdete jméno, které je celé psané malým písmem, to mi dalo pořádně zabrat. Říkala jsem si, že ji budu číst asi hodně dlouho, že tohle nemám šanci přečíst jen tak, bude to chtít hodně soustředění a tak podobně. Ale stačilo knížku na jeden večer odložit, odpočinout si, uklidnit se a ráno to zkusit znovu. A šlo to. Nejdřív horko těžko, ale šlo. Pak jsem si ale na druhého Willa zvykla a nakonec jsem rozdíly mezi nimi už ani nevnímala.

 

Celkově se mi kniha líbila, i když jako svou nejoblíbenější od Greena nebo Levithana bych ji neoznačila. Ale rozhodně nelituji, že jsem si ji koupila. Hodnotila bych ji 7/10.

 

Oblíbený citát:

„Na Facebooku mám žádost o přátelství od někoho, koho neznám. Smažu ji, ani nekouknu na profil. Protože mi to nepřipadá normální. Přátelství by nemělo být takhle snadný.“ (str. 30)

 

Autor: David Levithan, John Green

Název v orig. (angl.): Will Grayson, Will Grayson

Nakladatelství: Yoli

Vydáno: 2016

Počet stran: 280 s.

Autor fotografie k recenzi: M&P

Autor recenze: Maty

 

Rating: 3.5/5. From 1 vote.
Please wait...
One thought on “Will Grayson, Will Grayson”
  1. […] Knížka je vyprávěna z pohledu obou hrdinů střídavě a v jejím průběhu si prožijeme s oběma chlapci jejich přerod v uvažování o sobě samých, o lásce i přátelství a hlavně o životě. Více v naší recenzi. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<