obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / BIO je naše cesta

BIO je naše cesta

Pakliže hledáte tipy na zajímavé, originální a dokonce zdravé výlety, pak je tento počin pro vás tou správnou volbou.

.

Marie Šuláková a fotografka Nikol Klapková sestavily něco jako cestopis po BIO farmách v Česku. Vzhledem k jejich úctyhodnému počtu (a díky bohu za lidi, kteří se tomuto typu zemědělství věnují) se jedná v knize jen o výběrový vzorek, a jak sama autorka v úvodu podotýká, každý si ty své nejlepší musí objevit sám, kniha tedy slouží jako pobídka k objevování a zamyšlení se nad tím, že to opravdu jde i jinak.

.

A s kým se v knize BIO je naše cesta seznámíme? Autorky projely velký kus České republiky od jedné hranice ke druhé a vybraly, no, od každé pochutiny kousek – přes různé druhy masa, sýry, zeleninu, ovoce po víno, mléko, levanduli i čokoládu a houby.

Každá z vybraných farem pak prostřednictvím průvodců z řad majitelů, jejich dětí či jinak zasvěcených osob poskytla autorkám rozhovor, v němž popsala svou historii, vývoj, současný stav i svou práci, hlavně tu. Zazněla tu pozitiva i negativa jejich práce, úskalí, s nimiž se potýkají i skvělé výsledky a vize, jichž chtějí dosáhnout.

.

Díky knize si mohou čtenáři uvědomit, o kolik přicházíme, když nežijeme více v souladu s přírodou, o co dojdeme, pokud absentujeme na upřednostnění zdraví před konzumem. Kniha není jen jakousi oslavou bio zemědělství, není to dogmatická bible plná zákazů a příkazů ve vztahu k ekologii, ale poukazuje na lidi, kteří se pustili na nejistou půdu (a že zemědělství je docela riskantní oblast podnikání) a odhodlali se dělat něco prospěšného nejen pro sebe a přírodu, ale také pro druhé lidi.

.

Možná v okolí máte odmítače těchto „módních výstřelků“ v podobě ekofarem. Zkuste jim ale ukázat, že za prací lidí na těchto farmách je mnohem víc, než jen touha prosadit se, zbohatnout, být slavný. Za jejich prací je velká láska, pokora a úcta ke všemu živému a bohorovný vztah k přírodě. Jejich životy jsou inspirativní (i když někdy více náročné, protože nemají příliš času na sebe – ty nemluvné zvířecí duše potřebují péči, pokud od nich chceme získat to nejlepší, a to něco stojí, hlavně čas, moc času).

.

Na knize oceňuji vyčerpávající odpovědi, působivé vyprávění, krásné fotografie přímo z míst, o nichž se v knize píše, a hlavně lásku k tomu, co dělají, která čišela z každé zaznamenané odpovědi. Autorky odvedly obrovský kus práce a rozhodně bych se já osobně nebránila, kdyby vyšlo třeba i pokračování z dalšího putování.

.

Za recenzní výtisk děkujeme mnohokrát Nakladatelství Kazda. Knihu si můžete zakoupit např. na jejich e-shopu.

.

Autor: Marie Šuláková a Nikol Klapková (fotografie)

Nakladatelství: Kazda

Počet stran: 208 s.

Vydáno: 2018

Autor fotky k recenzi: Pája

Autor recenze: Pája

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<