obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Černá vdova

Černá vdova

Jsou spisovatelé, z jejichž dílny neodmítám knihy ze zásady. Důvodů může být několik. Jsem zvědavá, co vymysleli, jsem zvědavá, jestli dovedou ještě posunout své hranice, nebo jsou zkrátka jen mistrní vypravěči a jejich knihy mě baví. Markéta Harasimová je někde mezi tím vším. A svou knihou Černá vdova to opět dokázala.

.

Edita, hlavní hrdinka knihy, zručná a úspěšná módní návrhářka, by mohla o šťastném životě vyprávět leda smyšlené historky. Před dvěma lety jí tragicky zahynul její partner a ona sama na sobě pociťovala běh, ba dokonce úprk biologických hodin. Když už chtěla házet flintu do žita, zkřížil její cestu člověk, jehož by mohla směle považovat za poloboha. Ovšem některé cesty jsou klikatější, než se na první pohled zdá, a i zdánlivě idylické a harmonické vztahy bývají protkány mnoha úskalími, které mohou vyústit do fatálních následků a konců… u Edity tomu nebylo výjimkou, a jak bylo naznačeno, tím to rozhodně nekončilo…

.

Postavy hodně mluvily, mnoho toho prožily a ještě více vykonaly. Harasimová se pustila do nelehkého a veskrze tabuizovaného tématu (i když by leckdo řekl, že se o TOM mluví… ano, ale málo!). Není tím nic jiného než psychická porucha (schizofrenie), manipulace a hlavně domácí násilí. Kniha je jakousi sondou do duší obou stran – oběti i tyrana. Záhadou mi zůstává, odkud čerpala tato na první pohled křehká autorka sílu napsat takto věrohodné, až mrazivé popisy zvěrstev, jaká se mohou ve vztahu stát a jež nelze pachateli takřka dokázat. Toto citlivé téma vynesla na světlo boží bez bázně a napálila do všech čtenářů solidní dávku emocí – od zhnusení, zděšení, bezmoc až po obrovskou dávku solidarity, vzteku a povzbuzení k řešení.

.

Ačkoliv dopředu padlo upozornění, že příběh je z jiného soudku, než na co jsem byla doposud zvyklá, tak jsem se přece dočkala i jisté dávky erotiky a vášně. Ale vše mělo svůj začátek i konec a všechno to šťavnaté erotické napětí působilo nakonec v Editině životě hodně hořce vzhledem k tomu, v co to vyústilo. Sice je pravdou, že člověk očekával mnohé, ale jadrně a sugestivně popsané vyeskalované násilné scény (jež jsou v podstatě v protikladu k idylce počátku knihy), to byl hodně tvrdý oříšek. V tomto se kniha plně odlišuje od těch předchozích –  nesnaží se nic skrývat a být přespříliš tajemná, naopak vás hodí rovnou do jámy lvové, abyste se s tou situací poprali spolu s hlavní hrdinkou.

.

Jazykově není knize co vytknout, používala slovník adekvátní tématu (jen pár chybek uniklo pozornosti), obraz střídal obraz. Přestože v knize bylo v hlavní i vedlejší lince Editina života nacpáno více nosných a náročných témat (alkoholismus, vážná nemoc, vztahové problémy aj.), každé z nich se stalo nedílnou a rovnocennou součástí příběhu. Právě na té vrstevnatosti lze poukázat na to, jak rozmanitý je život sám a že životní zlomy a zásadní momenty nechodí nikdy osamoceně a postupně. Jedinou výtku bych snad měla k samotnému závěru knihy. Jedna skutečnost způsobila, že i když dopadl tak, jak měl, nesedl mi úplně, přišel mi prostě moc… no, nebudu spoilerovat, ale předimenzovanost tam jistá byla.

.

Na závěr mohu říct jediné – pokud máte odvahu na čtení o syrovém a surovém životě, který nemálo žen, i když často nepřiznaně, prožívá, pak neváhejte. Pokud jste ovšem svobodná a nezadaná žena, pak mějte na paměti, že tato kniha patří k těm, které přimějí svou působivostí k tomu, aby ženy hodně nahlodaly v tom, s kým jít do vztahu. A připojím ještě jednu dobrou radu na závěr – vzmužte se a přečtěte si ji, ona za to opravdu stojí.

.

Za recenzní výtisk děkujeme mnohokrát Markétě Harasimové a Nakladatelství MaHa. Knížku můžete omrknout a případně zakoupit na eshopu nakladatelství.

.

Autor: Markéta Harasimová

Nakladatelství: MaHa

Počet stran: 350 s.

Vydáno: 2019

Autor fotky k recenzi: Pája

Autor recenze: Pája

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<