obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Co číst dětem, když… (1) – jim není jedno svět okolo nich (ekologie)

Co číst dětem, když… (1) – jim není jedno svět okolo nich (ekologie)

V dnešním příspěvku se zaměříme na knihy pro děti školkového věku, popř. děti z 1. stupně ZŠ s tematikou ekologie. Toto téma čím dál více rezonuje společností, rozdmýchávají se různé diskuze o oteplování planety, znečištění ovzduší, oceánů, ničení původní fauny a flóry a dalších. Literatura pro děti na toto téma také poměrně pružně reaguje a v nenásilně poučných, ale přitom hravých knihách toto téma reflektuje.

 

GRÉTA – velrybí zpěvačka Gréta přijde o svůj krásný hlas. V podmořské ambulanci jí lékař sdělí, že není jediným zvířátkem, které nějakou chorobou trpí. Jde o to, že voda je znečištěna činností lidí a to nemohou zvířátka nechat jen tak, proto se pustí do boje! Jedna z nejkrásnějších eko knih!

(@pluto.books, 2019)

 

JEZEVEC CHRUJDA KROTÍ KŮROVCE – v lese Habřinci už to malí čtenáři dobře znají, ale tentokrát se tam vinou neuváženého nápadu tchoře Smradolfa dostanou kůrovci. Chrujda a jeho parta kamarádů se musí těmto původně nenápadným škůdcům postavit a z lesa je vypudit. Ryze aktuální téma kůrovce, který ničí naše stromoví v lesech v překrásném zpracování.

(@meander_publishing, 2020)

 

MOKROZEM/SUCHOZEM – oboustranná kniha v níž se přesně na pomezí spojí dva příběhy dětí – chlapce žijícího v místě, kde pořád jen prší, a dívky, která se pro kapku vody vydá světa kraj. Na pozadí jejich putování se malým čtenářům odkrývají palčivé problémy současného přírodního hospodářství i celé planety.

(@nakladatelstviportal, 2021)

 

BANÁN: PODIVUHODNÁ CESTA BRUNA BANÁNA Z PLANTÁŽE AŽ DO KOŠE – bláznivě pestrobarevné ilustrace od Jiřího Votruby v této knize (text je mírně v množstevním pozadí) poukazují na to, jak se to tak stane, že se banány dostanou z plantáží tisíce kilometrů vzdálených od našich domovů až do našich košů – kudy jejich cesta vede a čím vším projdou?

(@albatrosmedia, 2018)

 

PYTLÍK A FLAŠKA – přemýšlely někdy děti nad tím, co se děje s plasty na naší Zemi? V této opět Jiřím Votrubou ilustrované knize se spolu na dětské oslavě setká Pytlík s Flaškou, ovšem souhrou náhod je život zavane, kam se jim ani nesnilo. Oboustranná pohádková kniha, důležité ekologické poselství i rozkošná romantika – to chceš!

(@albatrosmedia, 2019)

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<