obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Co číst, když… (2)

Co číst, když… (2)

Přátelé,

přinášíme druhé pokračování našeho seriálu doporučujících článků o knihách, které můžete využít nejen ve své učitelské praxi, ale také jako inspiraci pro četbu s dětmi doma.

Dnes jsme vytvořily jakousi všehochuť žánrů a témat, zaměřily jsme se na děti z prvního i druhého stupně základní školy, ale při vhodné práci se budou hodit i pro děti z MŠ (pokusíme se na to vždy příhodně upozornit).

Co zde dnes najdete? Zejména čtecí knihy např. s tematikou holocaustu, zábavného čtení příběhů s dětskými hrdiny, spoustu naučných knih z oblasti přírodopisu, zeměpisu, dějepisu, občanské výchovy či tělocviku! A spoustu dalšího. 🙂 Všechny rubriky berte prosím jako ochutnávku, existuje na daná témata hodně publikací a máme je v merku, ale nevešly se do tohoto článku, každopádně na ně ale v budoucnu přijde řada, není to naposledy, co se dané problematice věnujeme.

A co připravujeme na příště? Speciální monotematický článek, který budou moct využít zejména učitelé na druhém stupni (v jednom či dvou případech také na prvním) ve výuce výchovy ke zdraví (občanské výchovy) – bude se zabývat problematikou homosexuality a dalšími sexuálními menšinami. Dalšími z námi plánovaných témat jsou např. problematika handicapů, rodinná problematika, čtení pro nejmenší apod.

Budeme rády, pokud nám do komentářů napíšete, o jaká další témata byste stáli, abychom věděly, po jakých knihách pátrat (ale nebojte, v zásobě máme ještě dost tipů, chceme to spíš jen tak pro inspiraci, neboť jestli po nějakých tématech či oborech a žánrech prahnete více, tak bychom je upřednostnily :-)).

Snad vás naším výběrem budeme vhodně inspirovat. 🙂

Vaši M&P

.

Co číst, když… máme chuť číst s dětmi na pokračování

 

Blanka Čapková – Jak jsem si udělal sochu

Knížka vypráví o malém Kubovi, který se svou třídou odjíždí na velmi zajímavý výlet do kamenické školy, kde se mají naučit pracovat s kamenem a na konci kurzu si vyrobit svou první vlastní sochu. Kuba odjíždí trochu smutný, protože jede bez své kamarádky Marcelky, ale je plně odhodlaný vytesat její sochu, i když vlastně vůbec neví, jestli mu to půjde. Zlobiví kluci ale sem tam provedou nějakou rošťárnu a je otázkou, jestli se jim vůbec něco podaří vytvořit.

Kniha je rozčleněna do pěti kapitol, takže je možné čtení rozfázovat a ve čtení se střídat, zvládnou ji i zdatnější začínající čtenáři, jen sem tam je potřeba dovysvětlit nějaké slovo, jemuž nebudou úplně rozumět. Knížka je klidná, laskavá, ukazuje i jiný svět než je hraní počítačových her.

Čapková, Blanka. Jak jsem si udělal sochu. 1. vydání. v Praze: Albatros, 2016. 54 stran. ISBN 978-80-00-04427-9.

.

Andreas H. Schmachtl – Žabák Jeroným: Vynálezce bez bázně a hany

Žabák Jeroným je velký myslitel a vědátor, ale je poněkud neuznaný. Své kamarády ze zvířecí říše se snaží motivovat k tomu, aby se vzdělávali, učí je formou myšlenky „škola hrou“, což zvířecí děti, rejsčata a další, moc baví. V jednotlivých kapitolách se pak můžeme setkat s různými přírodovědnými exkurzemi do světa vědy a někdy i techniky a objevovat dosud nepoznané.

Kniha je vyloženě určena ke společnému čtení, obsahuje různá slova, jimž menší děti nebudou rozumět a které bude třeba jim vysvětlit. Jinak je kniha velmi čtivá a upoutá různými poznatky, které děti možná zatouží poznat v praxi.

Schmachtl, Andreas H. Žabák Jeroným: vynálezce bez bázně a hany. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2015. 133 stran. ISBN 978-80-242-4968-1.

.

Oliver Scherz – Za chvíli jsme doma, jen si odskočíme do Afriky

Představte si situaci, kdy vám jednoho krásného večera či spíše noci zaklepe na okno vašeho pokoje chobotem slon! Notabene slon, který umí mluvit! Sourozenci Honzík a Maruška se od něj dozvědí, že právě utekl ze zoologické zahrady a touží se dostat domů, odkud pochází, a děti mu mají dělat doprovod na jeho dlouhé a strastiplné cestě. Jaké asi bude překvapení rodičů, kteří by si po návratu domů z divadla mohli přečíst na stole lístek „Za chvíli jsme doma, jen si odskočíme do Afriky…“

Humorná a vlídná knížka poukazuje na fantazii dětí, jejich představivost. Kapitoly v knize jsou dlouhé tak akorát, dá se však číst po částech, jen je třeba mít předem text načtený, aby nebylo nutné bohapustě improvizovat. Příběh o odvaze, přátelství, touze po rodině pohladí po duši malé i velké čtenáře.

Scherz, Oliver. Za chvíli jsme doma, jen si odskočíme do Afriky. 1. vyd. V Praze: Albatros, 2015. 104, [6] s. ISBN 978-80-00-03875-9.

.

Petra Maria Schmittová a Christian Dreller – Kam chodí kosmonauti na záchod?: Pohádky pro zvídavé děti

Zajímalo někdy vaše děti, kam chodí kosmonauti na záchod, jestli má stonožka skutečně sto nohou nebo jak je to vlastně se s kuřetem a vajíčkem? Děti pokládají spoustu velmi zapeklitých otázek, na něž je občas těžké odpovědět. Pokud byste s nimi chtěli číst drobné příběhy o tom, co je doopravdy zajímá, jistě touto knihou neprohloupíte. Každým vysvětlením je bude provázet jiný dětský hrdina, s nímž se budou moct malí čtenáři ztotožnit a prožít tak lépe děj příběhu.

Ať už budou číst knížku ti zkušenější sami, nebo s nimi pobavíte děti školkového věku, zábava a zodpovězení otázky je vždy zaručeno. A že se tím dostanete do ještě zapeklitější situace, protože jedna otázka plodí další? Inu, to už je riziko povolání, ale co bychom pro děti neudělali. J

Schmitt, Petra Maria a Dreller, Christian. Kam chodí kosmonauti na záchod?: pohádky pro zvědavé děti. 1. vydání. V Praze: Fragment, 2016. 125 stran. ISBN 978-80-253-2974-0.

.

Marcin Mortka – Tappi a narozeninový dort

Na rovinu přiznáváme, že tuto sérii doporučujeme zcela nepokrytě všem na potkání. Tappi je náš miláček, hodný viking s dobrým a vřelým srdcem, jímž obsáhne celičký svět. A právě v této knize mohou jeho dobrotu oplatit Tappimu jeho přátelé ze Šeptajícího lesa, v němž bydlí – chtějí mu uspořádat narozeninovou oslavu a udělat mu dort. Jenže to by nebyla ta správná dobrodružná kniha, kdyby se nestala nějaká nedobrota, která by sobíku Chichotkovi, veverce Čiperce a dalším Tappiho kamarádům jejich bohulibý úmysl překazila.

Vřele doporučujeme tyto příběhy o úžasných přátelích, kteří společně dokáží překonat jakoukoliv překážku a ukázat tak dětem, že spolu s ostatními, které máme rádi a kteří mají rádi nás, dokážeme zvládnout mnoho věcí v životě. Kapitoly jsou v knize krátké a jsou doplněny nádhernými ilustracemi Marty Kurczewské.

Mortka, Marcin. Tappi a narozeninový dort. První vydání. Brno: Host – vydavatelství, s.r.o., 2016. 52 stran. Tappi a přátelé. ISBN 978-80-7491-594-9.

.

Co číst, když… chcete naučnou knížku pro fajnšmekry

Elisabeth Zöllerová a Anne-Kathrin Behlová – Jak Nepořádníček naučil děti uklízet

Máte problém naučit vaše děti pořádku a uklízení hraček a pomůcek v pokoji či ve škole? Pak určitě nepřehlédněte knížku o malém Honzíkovi a Aničce, kteří to mají úplně stejně a jejich rodiče si s nimi neví moc rady. Jednoho dne ale navštíví děti skřítek Nepořádníček, který promění tuto nenáviděnou činnost (úklid) na obří zábavu. A rázem se děti k nepoznání změní a všechno je tak, jak má být.

Knížka je vhodná jak na společné čtení a povídání si o ní, tak si ji užijí i menší děti při čtení samostatném. Textu v knize mnoho není, takže se dá přečíst za krátký čas. Jen písmo je menší, takže úplní čtenářští začátečníci by mohli mít se čtením trochu problém pravděpodobně, ale třeba také ne, záleží na jejich zkušenostech.

Zöller, Elisabeth. Jak Nepořádníček naučil děti uklízet. 1. vydání. V Praze: Fragment, 2016. 24 stran. ISBN 978-80-253-2928-3.

.

Martina Drijverová – Tajemné a kouzelné stromy: Pověsti a legendy

Trápíte se tím, že nevíte, jak děti naučit rozeznat od sebe břízu a topol? Vadí vám, že si pletou buk a dub a nevíte, jak jim přiblížit svět stromů, lesů apod.? Poohlédněte se po knížce Tajemné a kouzelné stromy, která pro vás bude doslovnou studnicí zajímavostí o našich stromech, dozvíte se, jak ten který strom vnímají jiné národy, co pro ně představuje, jak nakládají s jeho plody a jak jej dále zpracovávají, zda ho uctívají a proč.

Knížka obsahuje samostatné kapitoly, jež se na několika stranách vždy věnují jednomu konkrétnímu stromu a vyzdvihují veškeré zajímavosti o něm. Texty jsou členěny do kratičkých odstavců, takže je možné je ukázat i mladším dětem, ale musíte sami posoudit, pro jak malé děti tyto informace jsou. Domníváme se, že od 3. třídy výše, ale pro vyšší třídy z druhého stupně je text už příliš málo náročný, leč přesto pořád tu je možné nalézt zajímavé informace.

Drijverová, Martina. Tajemné a kouzelné stromy. 1. vydání. V Brně: Edika, 2016. 87 stran. ISBN 978-80-266-0955-1.

.

Klára Smolíková – Čertice Dorka: Nechytej mě za slovo

Všimli jste si, že děti velmi často doslovně podávají výklad různých ustálených slovních spojení, rčení a přísloví a jsou schopné se podle toho do puntíku zařídit? Tak nějak se chová i malá čertice Dorka, která doslovně plní vše, co jí někdo řekne – mění se v rybu, když se po ní chce, aby se snažila vyskočit jako rybička z postele, pere své učebnice a sešity, když jí babička řekne, že se bude muset s úkoly poprat.

Kniha plná humoru a myšlenek, které obohacují dětský rozhled a vyjadřování. V knize najdete cca 25 různých známých rčení (každé na vlastní dvoustraně, jejichž obsah je doveden ad absurdum typicky dětským myšlením, o to zajímavější pak ale mohou vzniknout diskuze. Ke každému úsloví se pak váže i úkol pro menší děti, které si cvičí svůj postřeh a bystrost při jejich řešení.

Smolíková, Klára. Čertice Dorka: nechytej mě za slovo!. Vydání první. V Praze: Pasparta, 2016. 55 stran. Pasparta pro děti. ISBN 978-80-88163-27-5.

.

Co číst, když… chceme s dětmi probírat nejednoduché téma ztráty blízkého člověka, problematiku smrti…

Jostein Gaarder – Jako v zrcadle, jen v hádance

Zcela nekriticky se doznávám (píše Pavlína), že Gaarder je můj nejoblíbenější spisovatel. Tento norský spisovatel a původně učitel filosofie si mě získal svými knihami, které dětem předkládají hlubší myšlenky a nevyhýbají se náročným tématům, mezi něž problematika smrti a nemoci zcela jistě patří. Malá Cecílie se vyrovnává se svou těžkou nemocí, nemůže díky ní nic dělat, nesmí dokonce ani ven. Jednoho dne se ale u její postýlky zjeví anděl, s nímž začne prožívat největší dobrodružství svého života – hledá s ním odpovědi na otázky, které ji trápí – co bude, až z tohoto světa odejde, jaký bude po jejím odchodu svět a co z ní zbyde, až tu nebude? Začne poznávat sama sebe a tím i velké tajemství světa.

Gaarderovy knihy jsou citlivé, přemýšlivé, hluboké. A tahle není jiná. Nemusíte se bát motivu anděla či lehkého náboženského přesahu, nejedná se o knihu nátlakovou (pokud za nátlak nepovažujete i to, že si dovoluje děti nutit k přemýšlení), Gaarder zůstává nestranný, jen předkládá možnosti, otázky, směruje k poznání, cení si toho, když si odpoví každý sám. Kniha je spíše pro starší čtenáře, kteří se do ní dovedou více ponořit a odnést si z ní něco pro sebe. A kdo ví, někomu třeba pomůže vyrovnat se se svou vlastní nemocí či s nemocí někoho, koho má moc rád…

Gaarder, Jostein. Jako v zrcadle, jen v hádance. 2. vyd. V Praze: Albatros, 2014. 134 s. ISBN 978-80-00-03703-5.

.

Jostein Gaarder – Dívka s pomeranči

Další knihou opět pro starší čtenáře je příběh patnáctiletého Georga, jehož otec zemřel před jedenácti lety, když byl ještě malý chlapec. Po této dlouhé době se objevuje dopis, který napsal jeho otec právě jemu a v němž mu popisuje věci, které mu osobně nestihl říct. Bariéra času mezi oběma těmito muži se náhle začíná ztrácet, Georg pociťuje všechno, co jako malý pocítit nemohl – smutek, vztek, chvíli nepochopení, prozření, hlubokou lásku, přijetí, smíření… A konečně se dozvídá, kdo je ta záhadná dívka s pomeranči, kolem které se celé vyprávění tatínkova příběhu vlastně točí…

Kniha je neskutečně čtivá, zavede vás do světa, v němž chcete žít – je plný lásky, radosti, naděje. Nejdůležitějším mottem celé knihy je jedna z vět v ní uvedená: „Snít o něčem nepravděpodobném má své jméno. Říká se tomu naděje.“ (s. 147) Když budete chtít dát dětem naději, nebo příběh, který jim otevře srdce, sáhněte právě po Gaarderovi, neprohloupíte!

Gaarder, Jostein. Dívka s pomeranči. 2. vyd. V Praze: Albatros, 2012. 158 s. ISBN 978-80-00-03051-7.

.

Martina Špinková – Anna a Anička: O životě na začátku a na konci

Edice Bludiště nakladatelství Cesta domů se věnuje nelehkému úkolu, snaží se dětem svými obrázkovými knihami odpovědět na spoustu otázek týkajících se smrti nějaké jim blízké osoby, což se sice může zdát jednoduché, ale rodiče nejsou vždy díky svému vlastnímu smutku poskytnout všechny informace, které děti pro své uklidnění potřebují. Příběh malé Aničky a její babičky Anny zasáhne každého, kdo si něčím podobným někdy prošel. Anička miluje svou babičku a je nadšená z toho, že se jednoho dne k nim přestěhuje, ale také se později musí vyrovnávat s tím, že babička ztrácí schopnost se o sebe sama starat a že je nakonec opustí úplně…

Kniha je velmi citlivě napsaná, jazyk, jímž se osoby vyjadřují, odpovídá vyspělosti dané postavy. Společně s dětmi si pak mohou učitelé, ale zejména jejich rodiče povyprávět o všem, co život přináší, protože i tyto smutné okamžiky k našemu žití patří. Knížka je určena spíše menším dětem. Každá dvoustrana obsahuje velký obrázek a odstavec příběhu, zachycení střípku běžného života malého dítěte a jeho soužití se stárnoucím členem rodiny, ta všednost dělá knihu nevšední, protože je nám něčím blízká a povědomá.

Špinková, Martina. Anna a Anička: o životě na začátku a na konci. 1. vyd. V Praze: Cesta domů, 2014. 38 s. Bludiště. ISBN 978-80-904516-9-8.

.

Daniel Rušar – Kamzíkův velký skok

Autor je lektor osobnostního rozvoje a na jeho knihách je tato skutečnost velmi znát, neboť dovede citlivě psát o tématech, jimž se mnozí vyhýbají. Malý kamzík se musí vyrovnávat se smrtí svého brášky, snaží se nalézt v sobě sílu, aby se dostal přes propast smutku, která ho dělí od normálního života, musí nalézt v sobě sílu na to, aby dovedl uctít jeho památku tím, že na něj nikdy nezapomene.

Kniha obsahuje minimum textu, jen kratičké odstavce, takže proto je určena pro mladší školní věk nebo pro společné čtení s předškoláky.

Ale tak jako u každé výše uvedené knihy v tomto souboru je důležité zvážit, zda knihu a její obsah děti zvládnout, vy nejlépe znáte své třídy a děti, takže musíte posoudit, zda je ta kniha pro ně vhodná, zda se dovedou vyrovnat s tím, co se v nich píše, zda se neotevře v jejich duších nějaká Pandořina skříňka, která by jim mohla ublížit, proto na to prosím pamatujte, když budete po některé z knih sahat. Určitě se jim ale nevyhýbejte, jejich biblioterapeutický potenciál je nedocenitelný.

Rušar, Daniel. Kamzíkův velký skok. Vydání první. Praha: Portál, 2016. 40 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-262-1009-2.

.

Katherine Patersonová – Most do země Terabithia

Jess je desetiletý chlapec, který žije s rodiči a sourozenci na statku, nemá žádné kamarády a hrozně rád si maluje – veškerý volný čas tráví raději s pastelkami a se sešitem. Na začátku nového roku nastoupí do školy nová dívka Leslie, která navíc bydlí v sousedním domě, a snaží se s Jessem za každou cenu skamarádit. Po nějakém čase si ji Jess postupně pustí do svého soukromí a zjistí, že mít kamaráda je vlastně fajn. Začne s Leslie trávit každou svou volnou chvíli, společně si vymyslí fiktivní zemi v lese za potokem, musí přemáhat různé příšery (při vymýšlení se inspirovali svými zákeřnými spolužáky) a postaví si tu i vlastní stromový domek. Jednoho dne se se ale Jess vrátí z výletu a zjistí, že se jeho kamarádka utopila, když se snažila dostat přes potok do Terabithie. Musí se tak vyrovnat se ztrátou toho nejbližšího člověka, jakého kdy měl.

Knížku lze využít, když s dětmi potřebujete probrat téma smrti někoho jim velmi blízkého, například kamaráda, spolužáka, případně i třeba sourozence. Je možné ji použít i jako prevenci – každému se něco podobného může stát. Kniha má velký přesah i do různých jiných témat – můžete s ní pracovat, když potřebujete s dětmi řešit šikanu, když chcete dětem ukázat, že je důležité mít kamaráda, nebo že je v pořádku být sám sebou a dělat to, co nás baví.

Paterson, Katherine. Most do země Terabithia. 2., v této úpravě 1. vyd. Praha: Albatros, 2007. 132 s. ISBN 978-80-00-02048-8.

.

Co číst, když… chceme děti vzdělávat v různých oborech a učebnice nám nestačí

Michal Vaněček – Co má vědět správný Čech

Kniha obsahuje jednoduchým způsobem vysvětlených 111 zajímavostí a významností z různých vědních oborů, které by měl znát každý správný Čech, aby byl všeobecně vzdělaný. Najdete tu informace o první pitvě, olomouckých tvarůžcích, kinoautomatu, angličácích, státních svátcích, gramofonu, patentkách, školní docházce, Švejkovi, vynálezu zkázy, písmenu Ř, telefonu v Čechách, záchytce, plastických operacích a mnohém dalším.

Texty jednotlivých bodů jsou poměrně krátké, nejsou zatížené velkým množstvím dat a reálií, ale vždy se snaží o shrnutí toho nejdůležitějšího, co se k dané věci váže. Jedinou slabinu, kterou spatřujeme v knize, je řazení dle abecedy a ne dle vědních oborů, což může působit velmi nejednotně. Je samozřejmé, že vzhledem k rozsahu knihy není možné do ní zařadit úplně vše, takže do toho, že bychom tam zařadily další pojmy a osobnosti vrtat nebudeme, protože nejsme takové hnidopišky J Ale tematické řazení by knize více prospělo a tematické sjednocení také, ale člověk nemůže chtít vše.

Vaněček, Michal. Co má vědět správný Čech. První vydání. Praha: Grada, 2017. 128 s. Bambook. ISBN 978-80271-0224-2.

.

Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová – Zlatý poklad

Válčíte s finanční gramotností a už nevíte, jak byste dětem vysvětlili principy fungování úvěru, splátek, vymáhání dluhů, placení daní, nebezpečí lichvářství apod.? Pak zbystřete, pomoc přichází! Kniha Zlatý poklad je doslova zlatým pokladem, jelikož se jedná o pohádkově laděné příběhy, v nichž se celý děj motá zejména kolem peněz, finančnictví a bankovnictví. Jednotlivé příběhy dětem nenásilnou formou přibližují pojmy z těchto oblastí a osvětlují jim možné následky a důsledky jejich počínání v případě, že si nepřečtou pořádně smlouvu, nebo když se prostě nebudou chovat podle platných norem.

Texty jednotlivých pohádek jsou poměrně dlouhé a psané menšími písmeny, proto bychom je doporučily do hodin spíše na druhém stupni. Dají se číst samostatně, není nutné znát předcházející část, neboť na sebe přímo nenavazují. Na konci každé kapitoly je pak uvedeno několik otázek, které dětem pomohou utřídit si zjištěné nové informace.

Pikora, Vladimír a Šichtařová, Markéta. Zlatý poklad. První vydání. Praha: Ibisingold, 2015. 295 stran. ISBN 978-80-905564-3-0.

.

Elen Černá a Aleš Valenta – Lvíčata: Abeceda sportů s Alešem Valentou

Barevná, poutavá a přinejmenším velmi zajímavá publikace, která se věnuje nejrůznějším sportovním odvětvím a přibližuje jejich specifika. Každému ze třiceti sportů je věnováno několik stránek, na nichž se čtenáři dozvědí, jak daný sport vznikl, v čem spočívá, jak jednotlivé závody probíhají, dále jsou zde uvedeny různé zajímavosti, perličky a nejvýznamnější sportovci daného sportovního odvětví.

Na knize velmi oceňujeme množství barevných fotografií, informační hodnotu (sice se jedná o absolutní základy, ale nějaký odrazový můstek děti vždy potřebují) a nadšení, které je z knihy a jejího provedení patrné. Sporty tu naleznete známé (biatlon, motokáry, volejbal, lední hokej, karate apod.), ale i fajnšmekrovské, např. akrobatický rockenrol, curling, skicross, trampolíny aj. Doporučujeme také podívat se na stejnojmenný pořad Lvíčata, který vysílala televize ČT :D.

Černá, Elen a Valenta, Aleš. Lvíčata: abeceda sportů s Alešem Valentou. Vydání první. Praha: Česká televize, 2016. 182 stran. Edice ČT. ISBN 978-80-7404-213-3.

.

Jiří Chalupa a Ladislav Špaček – VELMistr E: Etiketa kolem světa jen tak létá

Naučit děti správnému chování je cíl každého rodiče a učitele. Ladislav Špaček, který dělal dlouhá léta mluvčího prezidentu republiky, se nyní věnuje poradenství v této oblasti a je autorem či spoluautorem mnohých publikací zaměřených na správné chování. Na televizní stanici ČT 😀 se můžete setkat s pořadem Mistr E, podle něhož vznikla i tato kniha (již druhá v pořadí, předcházel titul Mistr E). Hlavní hrdinku Kláru to jednoho dne vtáhne pomocí kouzla do tabletu do Království Etikety, kde má udělat pořádky a napravit jejich chyby v chování. Jako správná velvyslankyně se nenechá zahanbit a vždy dobře poradí a pomůže, i když je to někdy pořádná fuška.

V této knize se zaměřujeme na mezilidské rozdíly, soužití v rodině, pomluvy, správné způsoby odmítnutí, ochranu věcí (nejen lidí) a mnohé další. Jednotlivé kapitoly možná budou vypadat mírně bláznivě, což jen podtruhí ilustrace knihy, ale vždy jsou přínosným a hodnotným materiálem, pomocí něhož mohou děti kultivovat své chování. Kniha je proložena tu a tam nějakým kvízem, komiksem s dalším příběhem či otázkami k zamyšlení.

Chalupa, Jiří a Špaček, Ladislav. VelMistr E: etiketa pro ty, kterým to trochu pálí, není nuda!. V Praze: Česká televize, 2016. 125 stran. Edice ČT. ISBN 978-80-7448-063-8.

.

Polonca Kovačová – Byliny malé čarodějky

Čarodějka Lenka měla dva výborné kamarády – myšáka Lolka a myšku Loliku a rozhodla se, že je vzdělá v oblasti rozeznávání bylinek, jejich účinků a využití. Každá bylinka má svou vlastní stranu až dvoustranu s překrásnou ilustrací a příběh jen o ní samotné – jedná se o pohádkově laděné vyprávění o našich hlavních hrdinech, kteří se vlastní zkušeností učí o tom, co je bylinka vlastně zač.

Velkým plusem je čtivé vyprávění, recept ke každé bylině a krásná ilustrace. Dětem se bude lépe chápat využití těchto bylin v praxi, když vidí, jak je použili knižní hrdinové. Věříme, že starší děti z prvního stupně či mladší ze stupně druhého budou v přírodopisu/biologii při studiu bylinek hned dávat větší pozor. Knihu je možné použít také jako vstupní prostředek k pracovním činnostem, kde se budete věnovat vytváření herbáře, pěstování rostlin či vaření „lektvarů“ neboli čajů a dalších různých pochutin.

Kovačová, Polonca. Byliny malé čarodějky. Vydání první. [Praha]: Slovart, s.r.o., 2015. 71 stran. Brio. ISBN 978-80-7529-027-4.

.

Co číst, když… chceme vzít děti do kulturní instituce

Hza Bažant – Sám v muzeu

Komiksová kniha o dvou zaměstnancích muzea – vrátném a uklízečce, kteří večer po zavíračce procházejí muzeem a pomocí minipříběhů nám popisují vznik a minulost různých zajímavých exponátů z českých muzeí, například Didaktiku Jana Amose Komenského, barrandův trilobit nebo lebku neandrtálce a několik dalších. Kniha vznikla na základě seriálu České televize.

Publikace dětem přiblíží důležité předměty i osobnosti z naší historie, a to netradičním způsobem, jenž by děti mohl zaujmout více než klasické encyklopedie, případně právě informační štítky v muzeích.

Bažant, Jan a Braunová, Petra. Sám v muzeu. V Praze: Česká televize, 2016. 112 nečíslovaných stran. Edice ČT. ISBN 978-80-7448-061-4.

.

Ondřej Chrobák – Jak se dělá galerie

Kniha pomocí mnoha obrázků a různých interaktivních prvků ukazuje dětem, co všechno předchází vzniku galerie a jak taková galerie funguje, jaká je práce jednotlivých zaměstnanců. Děti se také dozví něco málo z historie galerií a poznají několik důležitých světových uměleckých děl.

Tuhle knihu využijete, když potřebujete s dětmi především ve výtvarné výchově probrat, jak galerie vzniká, odkud se v galerii jednotlivá díla berou, jaké jsou typy galerií nebo co v takové galerii můžou vidět. Je vhodným doplňkem probíraného učiva či jakýsi předstupeň před vlastní návštěvou nějaké galerie, děti se budou lépe orientovat v tom, co je v galerii může potkat.

Chrobák, Ondřej. Jak se dělá galerie. 1. vydání. V Brně: Moravská galerie, 2016. 61 stran (některé rozkládací). ISBN 978-80-7027-303-6.

.

Co číst, když… hledáme zajímavou knihu do zeměpisu

Aleksandra a Daniel Mizielińští – Mapy: Atlas světa, jaký svět neviděl

Také už vaše děti odpuzují klasické atlasy světa a už nevíte, co byste jim podstrčili, aby je začal zeměpis trochu víc bavit? Bohatě ilustrovaný atlas světa podává velmi zajímavou, přístupnou a hlavně hravou formou dětem informace o tom, jak různé státy světa žijí, jak se chovají, co těží či pěstují a vyrábí a jaké jsou jejich specifické rysy.

V knize je vše ilustrované, doplněné popisky, aby nedocházelo k dezinterpretaci. Při práci s tímto neobyčejným atlasem je možné postupovat různými způsoby. Můžete hledat podobnosti mezi různými státy, odlišnosti, zajímavost, cvičíte zároveň postřeh, porozumění obrázkovému textu apod. A vzdělávání bude najednou více zábavou než nudnou povinností. Zkuste to. 🙂

P. S. Všimli jste si toho zeleného zvýrazňovače vedle knihy? Ne, nejedná se o miniaturní fix, ta kniha je opravdu takto obrovská, o to více v ní vynikají její ilustrace.

Mizielińska, Aleksandra a Mizieliński, Daniel. Mapy. První vydání. Brno: Host, 2016. 105 stran. ISBN 978-80-7491-708-0.

.

Co číst, když… se s dětmi chceme bavit o holocaustu

Morris Gleitzman – Kdysi

Devítiletý židovský chlapec Felix žije už tři roky v křesťanském sirotčinci, kde ho rodiče zanechali, aby jej uchránili před hrůzami války. Jednoho dne najde Felix v polévce celou mrkev (je zázrak, pokud děti dostanou i jen malinký kousek mrkve) a pochopí to jako znamení od rodičů, že se pro něj vrací. Když se však neukážou ani druhý den, sbalí si Felix to nejnutnější ze svého miniaturního majetku a vydá se je hledat do jejich rodného domu (celou cestu do sirotčince jeli podél řeky, takže po pár dnech najde svoje město poměrně snadno). Ve městě ale zjistí, že nic není jako dřív a že se dokonce někdo nastěhoval do jejich starého bytu. I tak se ale nevzdává a při svém pátrání po rodičích čím dál více proniká do hrůz, které se dějí všude kolem.

Tuhle knihu lze využít, pokud s dětmi potřebujete začít probírat téma druhé světové války a chcete, aby do něj pronikly pomalu a opravdu jej pochopily. Ani hlavní hrdina této knížky totiž nejdřív netuší, co se kolem něj děje, hrůzy války objevuje postupně. Knihu lze použít i při práci se staršími dětmi, případně dospívajícími, i jim ukáže válku z jiného pohledu, než jaký běžně znají.

Gleitzman, Morris. Kdysi. Vydání první. Praha: Argo, 2016. 162 stran. ISBN 978-80-257-1885-8.

.

Uri Orlev – Běž, chlapče, běž

Další příběh malého židovského chlapce, ten se ale tentokrát nesnaží proniknout do hrůz války, spíše se snaží jim uniknout. Srulik žije od osmi let sám v polských lesích, neustále se musí přemisťovat, protože jej pronásledují a hledají. Občas, když narazí na nějaké hodné statkáře, se nechá na chvíli najmout do služby za trochu jídla a zase pokračuje dál. Kdyby jej dostihli a chytili Němci, čekal by jej stejně hrozný osud jako všechny ostatní Židy. Kniha byla napsána podle skutečného příběhu polského chlapce.

Kniha, na rozdíl od předchozí (Kdysi), nemá za cíl pomoct dětem nenásilně proniknout do válečných hrůz, ale ukazuje, jaké je to vyrůstat v takovéto těžké době, že i děti musely předčasně dospět a umět se postarat samy o sebe, dokresluje atmosféru války. Díky této knize budou mít děti větší představu o tom, jaké to bylo být Židem za války, což si mnohdy ani neuvědomí.

ORLEV, Uri. Běž, chlapče, běž. 1. vyd. v českém jazyce. Praha: Práh, 2014. 179, [4] s. ISBN 978-80-7252-537-9.

.

Eric Heuvel – Rodinné tajemství

Jeroen pátrá v babiččině domě na půdě po něčem, co by mohl prodat na trhu. Objeví starou židovskou hvězdu, která jej zaujme, a tak se na ni jde babičky zeptat. Babička Helen mu povypráví smutný příběh ze svého dětství o židovské kamarádce Ester, která žila s rodiči v poklidu v sousedství, navštěvovala školu a byla normální jako všechny ostatní děti. Až do doby, kdy do Nizozemska vtrhli Němci a převrátili židovským rodinám život naruby. Ester najednou nemohla chodit do školy s ostatními dětmi, musela nosit právě tu židovskou hvězdu, kterou Jeroen našel, později se s Helen nemohla vídat a skončilo to až jejím vystěhováním. Od té doby babička o Ester neslyšela, ale co když pořád žije?

Pokud chcete dětem nabídnout ukázku, jak lze jinou formou zpracovat problematiku holocaustu, doporučujeme jim ukázat například tento komiks. Jedná se o zajímavé oživení výuky, jelikož se nejedná o beletristický text. Jímavý příběh je zcela jistě zaujme.

HEUVEL, Eric. Rodinné tajemství. Praha: Triáda, 2015. 62 stran. Delfín; sv. 151. ISBN 978-80-7474-140-1.

.

 

No votes yet.
Please wait...
2 thoughts on “Co číst, když… (2)”
  1. Sally Březen 15, 2017 on 11:12 pm Odpovědět

    Teda, musím říct, že jste si se sepsáním daly vážně velkou práci a že náměty jsou zajímavé i kvalitní. Inspirovala jsem se a doufám, že to jednou využiju.

    • Pavlína Březen 19, 2017 on 11:02 am Odpovědět

      Moc díky za zpětnou vazbu, jsme rády, že výběr inspiroval a že se bude hodit 🙂 Hezké dny 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<