obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Co číst, když… (3)

Co číst, když… (3)

Milí učitelští kolegové,

hned na úvod článku bychom vám rády popřály hodně sil a pevných nervů do dalších školních bojů, doufáme, že jste si Den učitelů užili v co největší pohodě a klidu.

Dnes jsme si pro vás připravily takovou všehochuť žánrů a pojetí, najdete tu články jak pro děti z mateřských škol, tak i pro mládež s náročnějšími tématy. Podíváme se na zajímavé veršované věci, nahlédneme do knih naučných, které vám mohou pomoci zprostředkovat další úhel a možné pojetí právě probíraného tématu, dále tu najdete knížky s roztomilými zvířecími hrdiny, ale také knihy, které cílí na problematiku homosexuality (LGBT). Aby tabuizovaných témat nebylo málo, tak se zaměříme také na jednu věc, o níž se běžně na veřejnosti nemluví, ale děti to nesmírně zajímá – jedná se o vyprazdňování neboli – dětským jazykem řečeno – kakání.

Doufáme, že z článku načerpáte mnoho inspirace pro svou práci. Dejte vědět, co se vám ve škole osvědčilo, budeme rády za zpětnou vazbu.

Krásné dny,

M&P

 

Co číst, když… chceš děti vzdělávat v oboru přírodopisu nebo zeměpisu (s přesahem do JČ)

.

Veronika Matysová – Příběhy pavoučka Alfonse

Milé vyprávění pavoučka Alfonse, který ještě do nedávna žil poklidným životem ve starém kufru ve skříni pana účetního, jenž se však z ničeho nic na stará kolena rozhodl, že pojede na cestu kolem světa! Alfons, přibalený v kufru objevuje svět daleko za hranicemi jeho peciválského domova, podívá se do Německa, Skotska, do New Yorku a dalších destinací. Na cestách potkává v každé zemi pavoučka nebo pavoučici, s nimiž se dává do řeči a dozvídá se pár zajímavostí z jejich země, historie či jazyka.

Knížka má jen několik kapitol, jsou středně dlouhé, pro menší děti bude třeba je převyprávět nebo zkrátit, prvostupňové děti od druhé třetí třídy už je zvládnou v kuse. Kniha je psaná poměrně velkými písmeny, takže je vhodná i k samostatnému čtení, jen je tu pak problém s cizími slovy, která jsou sice v textu vysvětlena, ale děti nemusí vědět, jak je správně přečíst. Jinak ale Alfonsův příběh vřele doporučujeme, zcela jistě osloví.

MATYSOVÁ, Veronika. Příběhy pavoučka Alfonse. 1. vyd. Praha: Grada, 2014. 79 s. ISBN 978-80-247-5186-3.

 .

František Zacharník – Vyprávěnky o zvířátkách aneb Jak se k nim lidé přirovnávají

Vy i děti jste jistě zaregistrovali, že lidé velmi často přirovnávají sebe samé k různým zvířátkům podle jejich typických vlastností. V této knížce naleznete sedm příběhů, v nichž se seznamujeme s hrdinou papouškem, který svým neustálým pokřikováním vyděsí nejen kamarády pana Nováka, ale i zloděje, s vychytralou strakou, která dovede zloděje umně obrat o jeho lup a další. V závěru každé kapitoly a na konci na několika stranách pak naleznete povídání o dalších zvířecích přirovnáních.

Knížka je vhodná k práci v českém jazyce, kde se budete s dětmi procvičovat ve významech slovních přirovnání a budete si vyprávět o podobnosti lidských vlastností a zvířecích charakteristik.

ZACHARNÍK, František. Vyprávěnky o zvířátkách: jak se k nim lidé přirovnávají. 1. vydání. Brno: CPress, 2016. 75 stran. ISBN 978-80-264-1161-1.

 .

Daniela Krolupperová – Mizící hmyzíci

V Království růží se stala hrozná věc – nikdo je nezaléval, nikdo je neplel ani nestříhal a dům, u kterého rostly, chátral. A o co se nikdo nestará, většinou upadá do rukou nějaké zlé moci – do království růží se nastěhovali nepatrní tvorečkové, kteří jej začali ničit. Zoufalé růžové víly potřebovaly radu, jak se jich zbavit. A kdo jiný by jim mohl dát dobré rady než další zástupci zvířecí hmyzí říše.

Prostřednictvím jednotlivých kapitol se dozvídáte zajímavosti ze života různých hmyzáků, příběhy se točí kolem jejich žití, jedení, vzhledu apod. Na začátku kapitoly je vždy ilustrace s podobenkou zvířecího druhu, jemuž se kapitola věnuje, a jsou zde nejdůležitější informace o něm. Z textu pak děti získají odpovědi na otázky, které jsou uvedeny na konci kapitoly, je zde připojeno i správné řešení. Příběh je psaný formou pohádkového příběhu, tudíž jsou informace v něm obsažené stravitelní i pro prvostupňové děti, jimž je nejspíš kniha primárně určena.

Krolupperová, Daniela. Mizící hmyzíci: pohádka. Vyd. 1. Praha: Portál, 2013. 95 s. ISBN 978-80-262-0470-1.

.

Kamila a Petr Kopsovi – Tygr dělá uáá uáá…

Knížka je určena dětem, rodičům i pedagogům. Věnuje se nelehké problematice výchovy dětí s poruchou pozornosti a hyperaktivitou. Příběh vypráví malý prvňáček Jakub, který popisuje svůj vnitřní boj s tygrem, což je archetypálně vyjádřený problém s poruchou pozornosti a hyperaktivitou. Malý Jakub se postupně učí tygra zvládat a nepodvoluje se jeho zvůli, až nakonec pochopí, že zkrotil nejen toho tygra, ale i sám sebe.

Jakub dětem vysvětluje, že jeho tygr má dvě tváře, tu dobrou, mazlivou a hodnou, a tu zlou, která mu odvádí pozornost od úkolů a toho, co opravdu dělá. Jakub pak dětem nabízí možnosti, jak s takovou situací naložit, že je potřeba si tygra nevšímat a věnovat se soustředěně tomu, čemu má. Zdůrazňuje, že dítě je zodpovědné za svého tygra a za to, jak se chová, proto se musí snažit, aby tygra zkrotil svým uvědomělým jednáním. A když to jde Kubovi v knize, to by bylo, aby to nešlo i vašim dětem. Autoři knihy jsou profesionálové ve svém oboru a na knize je to znát.

Kopsová, Kamila a Kops, Petr. Tygr dělá uáá uáá: knížka pro děti, rodiče i pedagogy: pracujeme s poruchou pozornosti a hyperaktivitou (ADHD). 1. vyd. Brno: Edika, 2014. 39 s. ISBN 978-80-266-0597-3.

.

Petr Maděra – Houbeles Pictus

Poučný atlas hub, určený dětem, které „jsou větší než houby“, jak stojí na obálce knihy, přináší pro malé houbaře řadu poučení a informací, jež jim budou k užitku při sbírání hub, dále zde naleznou veršované hádanky ze světa mykologického a mnoho roztodivných a krásných ilustrací hub, při jejichž vytváření se ilustrátor inspiroval ve starém atlasu hub z 19. století.

Knížka je zajímavý materiál pro zpřístupnění učiva o houbách, které sice je zajímavé samo o sobě, ale v této knize se děti dozvědí přeci jen více, než která houba je a není jedovatá apod. Můžete si hrát se slovy, hádat, interaktivně pracovat s jednotlivými stranami, děti mohou vytvořit své vlastní ilustrace hub, děti mohou skládat básně o houbách, které budou stejně jako v knize založeny na charakteristice hub, čímž uděláte hezký oslí mezipředmětový můstek. Knížka byla v roce 2008 právem oceněna Zlatou stuhou a existuje i ve slovenské mutaci, takže pokud budete chtít dětem ukázat rozdíly v názvosloví, s chutí do toho.

MADĚRA, Petr. Houbeles pictus: [rýmovaný atlas hub pro nejmenší houbaře]. Vyd. 1. Praha: Práh, 2008. 131 s. ISBN 978-80-7252-223-1.

.

Co číst, když… jsou chemie, matematika a dějepis moc nudné předměty

.

Milan Bárta – Chemické sloučeniny: Anorganika

Všimli jste si někdy, jak jsou učebnice chemie strohé? Tisíce vzorců chemických sloučenin, nesčetně pouček a odborných výrazů, ze kterých jde jednomu hlava kolem. V této knize je to trochu jinak. Jednotlivé chemické sloučeniny jsou opatřeny základními charakteristikami, aby bylo jednodušší je roztřídit, uvádí se zde také jiné názvy, molární hmotnost, teploty tání a varu, chemický vzorec. Ve čtecí části pak naleznete informace o jejím chemickém zařazení (např. skupina halogenidů, oxidů aj.), chování, vlastnostech, jsou zde různé zajímavosti, v nichž se děti dočtou, při jakých příležitostech se sloučenina užívá.

Kniha je opatřena jak fotografickým, tak i ilustrovaným obrazovým doprovodem, stručnými poznámkami se zajímavostmi a hlavně čtivým a přístupným textem, který dovede hodiny pro někoho nudné chemie značně oživit. Přirozeně zde nalezneme vybrané sloučeniny, dozajista tady nejsou všechny, už jen kvůli rozsahu knihy, ale jako základ a navnadění na výuku to určitě dobře poslouží.

BÁRTA, Milan. Chemické sloučeniny kolem nás: anorganika. 1. vydání. Brno: Edika, 2017. 112 stran. ISBN 978-80-266-1066-3.

.

Veronika Matysová – Poplach v Tabulkově

Autorka této knihy si velmi slušným způsobem pohrála s periodickou tabulkou prvků, vytvořila z jednotlivých chemických prvků žijící bytosti, které mají odpovídající vlastnosti – vystupuje zde např. máma Chlorová, bratranci Křemík a Uhlík, nebo Kyslinka a její bratříčci Vodík, Fluorka a Siřinka apod. V Tabulkově všichni žijí pohádkově spořádaným životem, až jednoho dne se stane velké neštěstí – Uhlík zmizí! A celý svět je náhle v ohrožení. Úkolem našich malých postaviček je Uhlíka vypátrat a lidstvo zachránit.

Prostřednictvím pohádkově laděného příběhu lze dětem krásně vysvětlit sestavení periodické tabulky prvků, pokud budete číst kapitoly postupně, mohou si zapisovat získané informace a na konci hodiny či bloku pak dají dohromady alespoň základní charakteristiku toho kterého prvku, který pak můžete vhodně rozšiřovat.

MATYSOVÁ, Veronika. Poplach v Tabulkově. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2016. 90 stran. ISBN 978-80-242-5459-3.

.

Jiří Černý a Pavel Zátka – Obrázky z dějin zeměpisných objevů (a výletů)

Učit se data, jména, telefonní seznam událostí, to děti moc nemusí. Ale zkusili jste jim dát někdy komiksové obrázkové zpracování? Tato knížka bezprostředně navazuje na Obrázky z českých dějin a pověstí, nejedná se o úplný výčet všech zeměpisných objevů a výletů, to ani není cílem knihy, spíše je to upozornění na zásadní průlomové okamžiky v dějinách jak světových (najdete tu příběhy o Francisi Drakeovi, Kolumbovi, Marcu Polovi, výpravách do Indie, o dobytí aztécké říše apod.), tak i českých (např. je zde povídání o Emilu Holubovi, Laurinu a Klementovi, zkáze balonu Kysibelka, prvním českém samoletu ad.).

Pokud dáte dětem tuto knihu nebo texty z ní, stane se náročné dějepisné učivo rázem přístupnější, čtivější a přitažlivější, takže se možná i z vlastní iniciativy začnou zajímat o podrobnosti, které jim dovedete bleskurychle dodat, abyste tzv. mohli kout železo, dokud je žhavé.

ČERNÝ, Jiří a ZÁTKA, Pavel. Obrázky z dějin zeměpisných objevů (a výletů). 1. vydání. V Praze: Albatros, 2016. 141 stran. ISBN 978-80-00-04500-9.

.

Jiří Fixl a Jana Jůzlová – Světoví Češi (2)

V tomto případě jsme pro vás ulovily druhý díl ze stejnojmenné řady knih – Světoví Češi, která se věnuje osobnostem z různých oblastí působení, kteří naši zemi a svou tvorbu proslavili daleko za hranicemi. V tomto díle najdete oddíly věnované např. Josefu Sudkovi, Jaroslavu Seifertovi, Emilu Zátopkovi, Alfonsi Muchovi, Johannovi Gregoru Mendelovi, Věře Čáslavské a mnohým dalším. Knížka se věnuje všem od osobností z oblasti kultury přes vynálezce až po prezidenty či sportovce.

Stručný životopis obsahující nejdůležitější informace o osobnosti je doplněn obrázky komiksového typu, kde se rozehrává kousek ze života této osobnosti a upozorňuje na nějaký významný moment či prohlášení, které daný člověk učinil. Dále zde naleznete vždy půlstránkový odstavec věnovaný té věci, jíž se daný člověk proslavil (např. u E. Zátopka je to povídání o maratonu apod.).

JŮZLOVÁ, Jana a FIXL, Jiří. Světoví Češi 2: příběhy dalších osobností, které proslavily naši zem. První vydání. Praha: Mladá fronta, 2016. ISBN 978-80-204-4213-0.

.

Eva Bešťáková – Číslicové pohádky

A postupně jsme se dostali až k matematice. Vysvětlit někdy dětem v prvních třídách 1. stupně základy počtů je pořádný oříšek, chce to všechno dělat názorně, ale nápady občas docházejí. Vhodnou pomůckou by pak mohla být tato knížka s pohádkovým příběhem o panu učiteli Počitadlovi, který své žáky – číslice od 1 do 10 – učí základům počtů.

Knížka v jednotlivých kapitolách zpracovává zábavnou formou základy dělení, násobení, sčítání i odčítání, hovoří se tu o sudých a lichých číslech, podobnostech tvarů čísel s dalšími věcmi a mnohé další. Každá kapitola je pak završena pohádkou o dané číslici, kde se mnohdy dostanete k mezipředmětovým vztahům (třeba při počítání hvězd v souhvězdí apod.).

BEŠŤÁKOVÁ, Eva. Číslicové pohádky. Vyd. 1. V Praze: Knižní klub, 2013. 84 s. ISBN 978-80-242-3890-6.

.

Co číst, když… chceme dětem vysvětlit, jak funguje vyprazdňování…

.

Werner Holzwarth – O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu

Miniaturní knížečka, která vypráví o krtkovi, kterému jednoho krásného dne někdo udělal bobek na hlavu. Krtek je velmi rozčilený a obchází jednotlivá zvířata a snaží se je přimět k tomu, aby mu řekli, zda to hovínko, které celou dobu nosí na hlavě, je jejich. Každé ze zvířat mu však ukáže, jak jeho exkrement vypadá, názorně ukáže, podotýkám! a krtkovi zůstane už jen jediná volba, kdo by to mohl být. A tomuto zvířeti připraví, ehm, adekvátní pomstu…

Ke knížce je vytvořený stejnojmenný animovaný film, který ji rozpohyboval. Pokud byste se chtěli bavit o odlišnostech ve vyprazdňování zvířat, je knížka ideálním prostředkem.

HOLZWARTH, Werner. O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu. Vyd. v této úpravě 2., V Argu 1. [Praha]: Argo, 2012. [20] s. ISBN 978-80-257-0619-0.

.

Jonáš Ovanul – Kdo si prdnul u dvora

Rozverná obrázková knížka určená spíše malým dětem ze školek, která ale rozhodně pobaví i dospělé, nás přivádí do světa krinolín a královského dvora, na němž právě probíhá namlouvání prince Joachima a princezny Lenky. V té nejlepší zábavě se však ozývá velmi prazvláštní zvuk… a nikdo se nechce říct, odkud pochází… od té chvíle se čtenář baví zjišťováním, kdo si prdnul u dvora. A rozuzlení je víc než kouzelné…

Děti tyhle přirozené lidské věci snad odjakživa fascinují, snaží se jim přijít na kloub. Pokud jim budete chtít jejich dětskou radost ještě zvětšit během objevování, přečtete si společně tuto knihu. A nezapomeňte nastudovat závěrečný dopis od autora knihy, kde se dozvíte, jak to s tím prděním vlastně je. A ruku na srdce – prdíme všichni, a kdo říká, že ne, ten prdí nejvíc. 😀

OVANUL, Jonáš. Kdo si prdnul u dvora. První vydání. Brno: Host, 2015. 39 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7491-574-1.

.

Nicola Davies – Bobky, šišky a jiná hovínka aneb Kniha o tom, o čem se většinou nemluví

V této knize naleznete dětsky přístupnou formou zpracované téma defekace a všeho, co s tím souvisí. Knížka je malovaná, vtipně pojatá, dětem bude připadat fascinující a pro dospělé to bude prostředek, jak se také ledasjakou zajímavost dozvědět – třeba proč má modrá velryba duhový exkrement a co se děje se vším trusem, který živočichové vyprodukují apod.

Knížečka je útlounká, ale nabitá informacemi a komickými, ale přitom přesnými ilustracemi, určitě ji omrkněte, věříme, že si najde své čtenáře a možná i milovníky i mezi vašimi dětmi.

DAVIES, Nicola. Bobky, šišky a jiná hovínka: kniha o tom, o čem se většinou nemluví. 1. české vyd. Praha: Slovart, ©2010. 61 s. ISBN 978-80-7391-396-0.

.

Eva Papoušková – Vombat Jirka

Vombat Jirka je roztomilé chlupaté zvířátko, které se v této roztomilé obrázkové knížce s pohádkovým nádechem v mnoha ohledech podobá běžnému malému dítěti – rád objevuje svět, rád se učí, rád si hraje, samozřejmě po vombatsku. Jenže má stejně jako mnoho dětí jeden velký problém. Nemůže se uvolnit, když sedí na nočníku a má tudíž problém s vylučováním. Ale co by to byl za pohádkový příběh, kdyby to v něm neluplo, nekřuplo a nevykakal krásný bobek. A pozor! Specifikum tohoto skutečně existujícího zvířátka je, že jejich bobky mají hranatý kostičkový tvar! Takže pro děti velká fascinující senzace.

Pokud máte problém naučit děti na nočník, tak tato kniha je ideálním prostředkem a vhodnou motivací pro to, aby se snažili být stejně úspěšní jako toto roztomilé, v Austrálii přísně chráněné zvířátko, které jim bude dělat spolubojovníka v jejich nelehkém úkolu.

PAPOUŠKOVÁ, Eva. Vombat Jirka. První vydání. Praha: Mladá fronta, 2016. 29 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-204-4031-0.

 .

Co číst, když… chceme milou poezii

.

Renata Škaloudová – Říkačky o dobrotách

Knížka plná kratičkých, obvykle čtyřveršových básniček, v nichž děti do posledního verše doplňují podle smyslu a zvukomalebnosti poslední slovo, aby vznikl adekvátní rým. Jedna básnička rovná se jedna strana i s příslušnou ilustrací. Verše jsou hravé, vtipné, interaktivní díky doplňování veršů (rým lze doplnit podle obrázků na stránce, odpověď v nich děti vždy najdou).

Upozornění pro všechny, kteří s touto knihou budou pracovat – neručíme stoprocentně za to, že po přečtení této knihy vás nechytne mlsná, pochutin je ve verších víc než dost.

ŠKALOUDOVÁ, Renata. Říkačky o dobrotách. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2016. 28 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-00-04461-3.

.

Pavla Průšová – Tonda dobrodruh aneb Uč se o přírodě

Kratší, ale poučné básně jsou obsaženy v této bohatě ilustrované sbírce, která se zaměřila na přírodu, zvířata a přírodní jevy, které můžete vidět či prožít nebo s nimi pracovat, pokud budete dobrodruhové jako Tonda a vydáte se do přírody. Ve verších se dozvíte třeba něco o letokruzích, ohni, jelenově roce, o okáčích a babočce, větru, lanýžích, ale třeba i vltavínech nebo šelmách.

Básničky jsou skutečně kratší, zvukomalebné, poučné a hlavně hravé, což děti přitáhne ke čtení. Báseň může pak vhodně posloužit jako vstup k nějakému učivu, navození atmosféry apod.

PRŮŠOVÁ, Pavla. Tonda dobrodruh, aneb, Uč se o přírodě. I. vydání. V Praze: Albatros, 2016. 33 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-00-04460-6.

.

Veršované pohádky: Klasické příběhy ke čtení a poslouchání

Pět minut: Krátké pohádky: Oblíbené příběhy tentokrát ve verších a VELKÝMI PÍSMENY

Tyto dvě knihy sloučíme do jednoho doporučení. Vydalo je nakladatelství Svojtka a zaměřují se na nejmenší čtenáře nebo nečtenáře, jimž bude při společném čtením sloužit bohatě ilustrovaný vnitřek knihy jako motivace k dalšímu čtení. V obou knihách naleznete ty nejznámější pohádky (např. Karkulku, Ošklivé káčátko, Princeznu na hrášku, Zlatovlásku, Popelku a mnohé další), ale také ty méně známé (např. O třech prasátkách, Mášenka a tři medvědi, O perníkovém mužíčkovi aj.).

Knížky jsou celé veršované, v jednom případě jsou knihy při samostatném čtení vhodné pro děti učící se analyticko-syntetickou metodou čtení (Veršované pohádky), v druhém případě je vhodná pro genetickou metodu čtení (Pět minut). Nosnou částí knih jsou také obrázky, které vhodně dotváří a doplňují text. Věříme, že některé pohádky (zejm. ty méně známé) by mohly být zajímavé i pro naučení se na recitační soutěž, jsou totiž delší, ale nudit rozhodně nezačnou.

PAGE, Nick a PAGE, Claire. Krátké pohádky: oblíbené příběhy tentokrát ve verších a velkými písmeny. 1. české vyd. Praha: Svojtka & Co., 2014. 192 s. ISBN 978-80-256-1504-1.

ANDERTON, Helen. Veršované pohádky: klasické příběhy ke čtení a poslouchání. První české vydání. Praha: Svojtka & Co., 2016. 192 stran. ISBN 978-80-256-1941-4.

.

Julia Donaldson – Všichni letí na koštěti

Ačkoliv je teď už asi pozdě doporučit knihu na pálení čarodějnic a Halloween bude až na podzim, máme tu pro vás jednu, která nemůže chybět v žádné knihovničce. Představte si situaci, kdy čarodějnice letí na koštěti, zafouká vítr a postupně jí vezme klobouk, mašli a nakonec i kouzelnou hůlku! Naštěstí jsou zvířátka ochotná této hodné čarodějce pomoci a za odměnu se chtějí s ní proletět na koštěti. Ovšem když se jí zlomí koště a chce ji unést a sežrat drak, vypadá to s ní bledě. Zvířátka však připraví lest, draka zaženou a čarodějnice jim všem krom čaje vyčaruje nové pohodlné koště, na němž společně letí vstříc dalšímu dobrodružství.

Hravá a veselá knížka, která děti nejen pobaví, ale i nadchne, upozorňuje na sílu přátelství a potřebu si vzájemně pomáhat. Příběh se šťastným koncem je pak klasickou pohádkou, kde dobro vítězí nad zlem a každý dobrý skutek je po zásluze odměněn. Další knížka, která by mohla být vhodná k recitování (její části určitě).

DONALDSON, Julia. Všichni letí na koštěti. První české vydání. Praha: Svojtka & Co., 2015. 30 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-256-1632-1.

.

Co číst, když… chceme číst o roztomilém zvířecím hrdinovi

.

Julia Boehme – Tafík a obří miminko

Julia Boehme – Tafík a cesta na konec světa

Milujete také surikaty jako my? Pro začínající čtenáře nebo pro společné předčítání jsou tu skvělé knížky o surikatím klukovi Tafíkovi, který se svým nejlepším kamarádem, prasátkem Štětičkou, prožívá neskutečná dobrodružství. Vydají se například až na konec světa, musí uniknout lvovi, kobře a dalším nebezpečím, nebo musí zjistit, jak dopravit zpátky ke slonímu stádu jejich zapomenuté obří sloní miminko i přesto, že sloni předtím zničili babiččin zeleninový záhonek.

Knížky s roztomilými příběhy s hrdiny ze zvířecí říše opět poukazuje na sílu přátelství, vzájemné pomoci, komunikace, ale také odhaluje dětská přání, jako je touha objevovat svět a prožívat různá dobrodružství. Za nás vřelé doporučení.

BOEHME, Julia. Tafík a cesta na konec světa. 1. vyd. Praha: Grada, 2014. 74 s. ISBN 978-80-247-5381-2.

BOEHME, Julia. Tafík a obří miminko. 1. vyd. Praha: Grada, 2014. 70 s. ISBN 978-80-247-5383-6.

.

Pavel a Táňa Ondrašíkovi – O prasátku Lojzíkovi: Pozdrav slunci

Pavel a Táňa Ondrašíkovi – O prasátku Lojzíkovi: Jak vycvičit vrabce

Prasátko Lojzík je náš miláček. Je to aktivní malý čuník, který se neváhá pustit za jakýmkoliv dobrodružstvím. V první knize se vydává na dobrodružnou cestu do Indie, kde se chce naučit pozdrav slunci, což je cvik z jógy (mimochodem dobrý vstupní text pro navození nálady na to, aby si děti chtěly také zacvičit, když to dělá i prasátko), jenže se svým velkým rypáčkem má velký problém, proto mu nakonec musí vymyslet cvik nový. V druhé zmíněné knize se pak snaží zachránit svého nejlepšího kamaráda Čepeřáčka, malého vrabce, který si po nárazu do stromu myslí, že jeho tatínkem je jestřáb. A když dojde na lámání chleba, je Lojzík nucen naučit být vrabce vrabcem.

Kouzelné vyprávění malého prasátka děti jistě přitáhne ke čtení či poslechu. Zamilují si ho. Knížky jsou jednolitý příběh, není rozfázovaná na kapitoly, proto při společném čtení je třeba mít předem načteno, ať nemusíte pracně improvizovat. Knížky plné dobrosrdečnosti, přátelství a humoru nelze zkrátka opomenout.

ONDRAŠÍK, Pavel a ONDRAŠÍKOVÁ, Táňa. O prasátku Lojzíkovi. Jak vycvičit vrabce. [Havlíčkův Brod]: Petrkov, [2015], ©2015. 56 stran. ISBN 978-80-87595-51-0.

ONDRAŠÍK, Pavel a ONDRAŠÍKOVÁ, Táňa. O prasátku Lojzíkovi. Pozdrav Slunci. [Havlíčkův Brod]: Petrkov, ©2014. 56 s. ISBN 978-80-87595-38-1.

.

Co číst, když… chceme vyjádřit lásku dětem

.

Astrid Desbordes – Mám tě ráda

Nádherně ilustrovaná knížka, na jejímž začátku stojí otázka malého Adama: „Mami, budeš mě mít ráda napořád?“ Maminka začne Adámkovi v krátkých a pěkných větách vyjmenovávat, ve kterých situacích jej má ráda – třeba když je vzorný a poslušný kluk, ale i když ji zrovna zlobí, když je s ní, ale i když je třeba s kamarády a na maminku nemyslí.

Knížka dětem ukazuje, že ať udělají cokoli, ať jsou hodné, nebo zlobí, není to důvod, proč by je rodiče neměli mít rádi. Krásně vystihuje vztah matky k dítěti. Lze ji použít k upevnění vzájemných rodinných vztahů. Je určena k předčítání a společnému prohlížení.

DESBORDES, Astrid. Mám tě ráda. Praha: Axióma, 2016. 38 nečíslovaných stran. ISBN 9788072923298.

.

Sam McBratney – Hádej, jak moc tě mám rád!

V prvním díle téhle série pro nejmenší, v knize Hádej, jak moc tě mám rád!, se malý zajíček předhání s tátou zajícem v tom, kdo má toho druhého víc rád. Malý zajíček roztáhne ruce do stran, aby tátovi ukázal, jak moc jej miluje, velký zajíc má ale větší rozpřah, zajíček natáhne ruce nad hlavu, táta je ale vyšší. Nakonec se shodnou, že jejich vzájemná láska je neskutečně velká a nejde ji vyjádřit jen tak – velikostí ji přirovnají ke vzdálenosti ze Země na Měsíc. Tato kniha měla u dětí i u rodičů tak velký úspěch, že se autor rozhodl napsat další čtyři pokračování pojmenované podle jednotlivých ročních období. V knize Jaro se jde táta zajíc společně s malým zajíčkem projít na jarní louku a povídají si o tom, co všechno kolem vyroste a změní se (včetně zajíčka). V Létě se vydají k řece a objevují nejkrásnější odstíny jednotlivých barev. Na Podzim si venku společně pohrají s krabicí, kterou jim přinesl vítr. A v Zimě si vyrazí na procházku do sněhu a cestou si dávají různé hádanky, například typu vidím něco, co patří pavoukovi.

Kniha popisuje vzájemnou lásku mezi rodičem a dítětem. Předčítání knihy lze pojmout interaktivně – můžeme s dětmi dělat všechny aktivity, které provádí táta s malým zajíčkem, a názorně jim tak ukázat, že se nejedná jen o vymyšlený příběh, ale o skutečný a nádherný vztah, který funguje i mezi nimi.

McBRATNEY, Sam. Hádej, jak moc tě mám rád!. 1. české vyd. Praha: Svojtka & Co., 2014. [30] s. ISBN 978-80-256-1541-6.

McBRATNEY, Sam. Hádej, jak moc tě mám rád!. Jaro. První české vydání. Praha: Svojtka & Co., 2015. 17 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-256-1647-5.

McBRATNEY, Sam. Hádej, jak moc tě mám rád!. Léto. První české vydání. Praha: Svojtka & Co., 2015. 17 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-256-1648-2.

McBRATNEY, Sam. Hádej, jak moc tě mám rád!. Podzim. První české vydání. Praha: Svojtka & Co., 2015. 17 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-256-1649-9.

McBRATNEY, Sam. Hádej, jak moc tě mám rád!. Zima. První české vydání. Praha: Svojtka & Co., 2015. 17 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-256-1650-5.

.

Co číst, když… chceme probírat tematiku LGBT

.

Stephen Chbosky – Ten, kdo stojí v koutě

Autistický středoškolák Charlie je tím, kdo většinou jen stojí v koutě a vše sleduje zpovzdálí. Do kolektivu vrstevníků jej zapojí dva noví kamarádi – Patrick a Sam. Vezmou Charlieho do úplně nového a neznámého světa. Charlie se zamiluje do Sam, chvíli na to zjistí, že někteří jeho kamarádi jsou homosexuální, díky večírkům u spolužáků má první zkušenosti se sexem, s drogami a s dalšími věcmi a jevy, jež provázejí období dospívání. O všech svých zážitcích vypráví prostřednictvím velmi otevřených dopisů neznámému adresátovi.

Čtivá, vtipná a poutavá kniha o dospívání neobyčejného chlapce, která svým vyprávěním zaujme nejen Charlieho vrstevníky, ale i starší čtenáře. Velmi otevřeně se dotýká, kromě dalších kontroverznějších témat, i problematiky homosexuality. Kniha zaujímá 15. místo v žebříčku 100 zakázaných knih tohoto století a v několika amerických školách byla dokonce zakázána. Knížka má také svou filmovou podobu s názvem Charlieho malá tajemství.

CHBOSKY, Stephen. Ten, kdo stojí v koutě. Vydání první. [Praha]: Slovart, s.r.o., 2016. 212 stran. Brio. ISBN 978-80-7529-183-7.

 .

Carol Rifka Brunt – Řekni vlkům, že jsem doma

14letá June nemá mnoho přátel. Těžce vychází s lidmi, je hodně uzavřená a nezvládá dokonce ani vlastní sestru. Jediný člověk, kterému opravdu důvěřuje a má jej ráda, je její strýc Finn. Ten pro ni ale není jen nejlepším přítelem, June je do něj zamilovaná. Proto ji hodně sebere, když strýc zemře na záhadnou nemoc, o které nikdo nechce mluvit. June se snaží zjistit víc a přijde na to, že její strýc byl homosexuál, dokonce i měl přítele a to ještě není všechno. Vyhraje žárlivost nad snahou pochopit milovanou osobu?

Příběh se odehrává v 80. letech minulého století, kdy společnost homosexualitu a AIDS nepřijímala, a tím pádem se o tomto tématu příliš nemluvilo. Mladá June tak v sobě musí vyřešit daleko více problémů a emocí než jen zklamání z nešťastné lásky a ze smrti. Kniha ukazuje problematiku LGBT z trochu jiného úhlu pohledu než ostatní.

BRUNT, Carol Rifka. Řekni vlkům, že jsem doma. Vyd. 1. V Brně: Jota, 2014. 416 s. ISBN 978-80-7462-564-0.

.

Benjamin Alire Sáenz – Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru

Co svede dohromady dva naprosto odlišné chlapce? Stačí jedna úplně nevinná věta typu „naučím tě plavat, jestli chceš“. Aristoteles se sám plácá v bazénu na místním koupališti, když za ním s touhle nabídkou přijde úplně cizí kluk. Na tomhle koupališti se s Dantem sejde ještě několikrát, než spolu začnou trávit veškerý volný čas a vznikne mezi nimi pevné a neobyčejné přátelství. Pro Danta je tohle přátelství zanedlouho něčím víc, Arimu trvá podstatně delší dobu, než si to uvědomí také.

Krásný příběh nejen o síle přátelství, ale i o hledání sama sebe v období dospívání. Kniha je zpracovaná velmi citlivě. Kromě přátelství a lásky mezi oběma kluky se tu řeší i přijetí ze strany rodičů a také problémy a vztahy v rodinách.

Naše celá recenze zde.

SÁENZ, Benjamin Alire. Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru. 1. vydání. V Praze: CooBoo, 2015. 364 stran. ISBN 978-80-7544-005-1.

.

Abbie Rushton – Odpusť mi. Megan

Megan byla vždycky jako všechny ostatní děti – měla různé zájmy, mnoho kamarádů a jednu nejlepší kamarádku, které se se vším svěřovala. To ale bylo předtím. Teď je Megan 15 let a už rok mlčí. Má totiž tajemství, které se nikdo nesmí dozvědět, a pokud by s kýmkoli o čemkoli promluvila, mohlo by být prozrazeno. Jednoho dne ale přijde do školy nová žákyně – Jasmine. A ačkoli se tomu Megan snaží vyhnout, jsou si ty dvě stále bližší a bližší, a to i přes to, že Megan s Jasmine, stejně jako se zbytkem světa, nemluví. Moc by chtěla, ale může?

Napínavá a čtivá kniha, která osloví velkou škálu čtenářů všech možných žánrů. Na pozadí příběhu o tajemství a mlčení je nenásilnou formou zpracováno téma homosexuality, kdy se mezi hlavní hrdinkou a novou kamarádkou pomalu, ale jistě tvoří milostný vztah.

Naše celá recenze zde.

RUSHTON, Abbie. Odpusť mi, Megan. Vydání první. Praha: Euromedia, 2016. 255 stran. Yoli. ISBN 978-80-7549-018-6.

.

Jandy Nelson – Dám ti slunce

Noah a Jude jsou třináctiletá dvojčata. I přes to, že mají odlišné zájmy, jsou si velmi blízcí. Jude ví, že je krásná, a nebojí se to využít, aby zaujala co nejvíce kluků. Noah o sobě pomalu zjišťuje, že je gay. Po jedné události se ale sourozenci natolik odcizí, že si nemají co říct, dělají si naschvály a… do toho všeho umírá jejich máma. Sourozenci si prohodí své role, z Noaha je bonviván, Jude je zakřiknutá šedá myš. A co hůř – talentovaný Noah se nedostane na uměleckou školu, kdežto jeho podceňovaná sestra ano. V situacích, kdy se sourozenci cítí bídně, jim to druhé dvojče chybí, ale navzájem by si to nepřiznali…

Příběh plný polopravd a pololží staví na silném motivu sourozenecké lásky, která nejde vždy vidět, ale je tam. Problematika coming outu a přijetí homosexuality okolím je dalším nosným tématem. A v neposlední řadě také nevyjasněné rodinné vztahy a problémy mezi rodiči, které děti vždy odnesou. Každému z hlavních i vedlejších hrdinů lze rozumět, pochopit hloubku jejich lásky a citu, i když v první chvíli rozum velí něco jiného. Pokud hledáte knížku o vyjasnění si rodinných vztahů a problematice homosexuality, určitě na Dám ti slunce mrkněte.

Naše celá recenze zde.

NELSON, Jandy. Dám ti slunce. 1. vydání. V Praze: CooBoo, 2016. 357 stran. ISBN 978-80-7544-055-6.

 

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<