obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Co číst, když… (5)

Co číst, když… (5)

Milé čtenářky a milí čtenáři,

i v tomto školním roce pro vás budeme mít spoustu knižních tipů, ať už na knihy starší, nebo úplné novinky, které jsou ale rozhodně zajímavé a lze je využít jak ve školní výuce, tak se také například inspirovat k zadání povinné četby dětem. Tentokrát jsme se zaměřily především na knihy pro menší děti (mateřská škola, 1. stupeň), najdete mezi nimi ale i pár takových, které lze využít i při práci se staršími.

Přejeme příjemný a klidný školní rok.

M&P

 

CO ČÍST, KDYŽ… CHCEME V DĚTECH VZBUDIT ZÁJEM O PŘÍBĚHY A O ČTENÍ

Zuzana Pospíšilová – Abeceda v hádankách

Kniha je plná krátkých veršovaných hádanek pro děti, které jsou seřazené podle abecedy. Je krásně a barevně ilustrovaná, aby děti zaujala. Kromě klíče obsahuje i nápovědy pro hádající v podobě obrázků.

Kniha i hádanky jsou ve většině případů vhodně upravené pro malé děti, většinu z nich zvládnou i mateřinky. Lze ji využít při hravém učení nebo procvičování abecedy.

Pospíšilová, Zuzana. Abeceda v hádankách. Vydání 1. Praha: Bambook, 2017. 94 s. Čtení pro prvňáčky. ISBN 978-80-271-0409-3.

.

Sára Saudková – Půlnoční pohádky

Dořina rodina je stejná jako všechny ostatní – má rodiče a dva sourozence, doma se potkají většinou až večer nebo o víkendu. Ale když už tráví čas dohromady, tak to využijí k vyprávění nejrůznějších příběhů. Občas si jen tak sednou na pohovku a povídají si pohádky, ale někdy u některých z těch příběhů zažijí i dobrodružství. Jako například když se děti bojí jít do sklepa pro brambory… nakonec se k téhle jejich dobrodružné výpravě přidá i tatínek a začne dětem vymýšlet příběh plný bubáků, strašení a odvahy.

Krátké příběhy určené k předčítání malým dětem. Rozvíjí v dětech fantazii, představivost a schopnost vytvořit vlastní, originální příběhy i v naprosto běžných situacích. Navíc mohou v dětech probudit i zájem o knihy a čtení.

SAUDKOVÁ, Sára. Půlnoční pohádky. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2016. 109 stran. ISBN 978-80-00-04455-2.

.

Daniela Krolupperová – O modrém světle

Malý Otík hrozně nerad čte, proto jej nejdříve vyděsí, když mu chce maminka k narozeninám koupit knížku. Může si ale sám vybrat, jakou bude chtít, a tak poprosí pana knihkupce, aby našel nějakou o modrém světle. Otík totiž každý večer pozoruje okno protějšího domu, které svítí jinak než ostatní – svítí modře. Domů si odnese napínavý a úchvatný příběh o zlém černokněžníkovi, o chlapci Jaromírovi, který se snaží znovu najít svůj ztracený zrak a o zázračném modrém světle. A Otíka poprvé v životě začne bavit čtení.

Kniha dětem ukáže, že čtení je zábava, jde jen o to, vybrat si tu správnou knížku. Například příběh, který nás vtáhne do svého děje, nebo takový, který naopak z knížky vystoupí a začne se dít kolem nás.

KROLUPPEROVÁ, Daniela. O modrém světle. Vyd. 1. Praha: Portál, 2014. 79 s. První čtení, to nic není. ISBN 978-80-262-0705-4.

.

CO ČÍST, KDYŽ… MÁME HODNĚ ZVÍDAVÉ DĚTI

Helena Haraštová – Velká kniha tmy

Tma se někomu může líbit, pro někoho může být naopak strašidelná. Mnoho dětí vidí za touto černou oponou nejrůznější bubáky, strašidla a přízraky. Co se ale doopravdy skrývá ve tmě? Jsou světla, která vidíme, něčí oči nebo například svítící okna někde v dálce? A jaký je rozdíl mezi tmou ve městě a na vesnici?

Názorná kniha s rozkládacími listy, kterou lze využít jak k vysvětlení nejrůznějších nočních jevů dětem, tak i k interaktivní hře – děti mohou například hádat, co je zdrojem daného světla, co se ve tmě skrývá apod. Kniha by mohla přispět i k překonání strachu ze tmy.

HARAŠTOVÁ, Helena. Velká kniha tmy. První vydání. V Praze: Albatros, 2017. 26 stran (některé složené). ISBN 978-80-00-04542-9.

.

Štěpánka Sekaninová – Velká kniha podzemí

Zajímalo vás někdy, jak moc to žije v podzemí, zatímco my se procházíme po povrchu? Přemýšleli jste někdy, jak dítěti vysvětlit, jak se ve městě vejde pod zem metro, podchody pro chodce, tunely pro auta a další bez toho, aby se někde potkali? Nádherná a bohatě ilustrovaná kniha zodpoví všechny tyto otázky a názorně, ale jednoduše vysvětlí vše, co se týká života pod zemí.

Kniha je vhodná (nejen) pro zvídavé děti, které mají spoustu otázek, na které se občas špatně hledá odpověď. Názorně dítěti ukáže, co se skrývá pod zemí, ať už ve městě, nebo v přírodě, pod hradem nebo na stavbě.

SEKANINOVÁ, Štěpánka. Velká kniha podzemí. První vydání. V Praze: Albatros, 2017. 26 složených stran. ISBN 978-80-00-04606-8.

.

Štěpánka Sekaninová – Velká kniha sněhu a ledu

Jak vypadá lyžařská sjezdovka v létě? A co město, když zapadá sněhem? Kam na zimu zmizí zvířata? A slyšeli jste někdy o ledovém hotelu? Tahle kniha dětem nejen díky ilustracím ukáže nový pohled na sníh a led.

Opět se jedná o názornou knihu, ve které je tentokrát více důležitý text než samotný obrázek, ten slouží spíše na doplnění. Děti se zde dozví spoustu nových a zajímavých informací nejen o přírodě v zimě jako takové, ale především o sněhu a o všem, co s touto zimní bílou studenou peřinou souvisí.

SEKANINOVÁ, Štěpánka. Velká kniha sněhu a ledu. První vydání. V Praze: Albatros, 2017. 26 složených stran. ISBN 978-80-00-04608-2.

.

CO ČÍST, KDYŽ… SE S DĚTMI CHCEME BAVIT O PŘÍRODĚ

Oldřich Růžička – Herbář pro děti

Ilustrovaná, částečně „interaktivní“ encyklopedie o rostlinách. Kniha obsahuje informace, zajímavosti a nejrůznější tipy zaměřené na 15 květin a bylin, které je možné nejčastěji nalézt v naší přírodě (pampeliška, lípa, jahodník, šípková růže a další). Každá dvoustránka zabývající se určitou rostlinou navíc obsahuje i speciální složku, do které si může dítě uložit vlastní vylisovanou rostlinku.

Kniha je zpracováním i obsahem uzpůsobena malým dětem (od mateřských škol až po cca 3. třídy ZŠ). Lze ji využít jako učební pomůcku při přírodopisu nebo lze například z hledání a lisování správných květin a bylinek udělat celotřídní projekt a hru.

RŮŽIČKA, Oldřich. Herbář pro děti. První vydání. Praha: Albatros, 2017. 31 s. ISBN 978-80-00-04605-1.

.

Petra Bartíková a Aneta Žabková – Rok v lese

Okénková encyklopedie, která nejmenším dětem ukáže, jak vypadá les v jednotlivých ročních obdobích, co dělá které zvíře, jaké můžeme v lese najít zrovna rostlinky nebo co je možné vyrobit. Kromě toho se děti dozví i mnoho zajímavých informací, například že kukačka klade vajíčka do cizích hnízd nebo zjistí to, jak světluška svítí.

Kniha je vhodná spíše pro děti z mateřských škol, případně i pro první ročník základních škol. S knihou je možné pracovat jak jednorázově při povídání si o přírodě, tak i postupně navazovat v jednotlivých (aktuálních) ročních obdobích.

Bartíková, Petra a Žabková, Aneta. Rok v lese: jak žijí zvířata v lese?: 4 roční období v přírodě. První vydání. V Praze: Albatros, 2017. 19 stran. ISBN 978-80-00-04452-1.

.

Petra Bartíková a Aneta Žabková – Rok v zahradě

Kniha se stejně jako předchozí zabývá jednotlivými ročními obdobími v přírodě, tentokrát v prostředí zahrady. Děti se dozví nejen o nejrůznějších malých obyvatelích zahrady, a to především o hmyzu a ptácích, ale více se věnuje rovněž plodům, které můžeme na zahradě vypěstovat, a jejich využití.

Kniha je vhodná především pro děti z mateřských škol a pro nejmladší ročníky škol základních. Lze ji využít při hodinách přírodopisu, nebo při povídání si o přírodě, ročních obdobích a o změnách, které jednotlivá roční období přináší.

Bartíková, Petra a Žabková, Aneta. Rok v zahradě: co žije a roste na zahradě?: 4 roční období v přírodě. První vydání. V Praze: Albatros, 2017. 19 stran. ISBN 978-80-00-04453-8.

 .

CO ČÍST, KDYŽ… DĚTI NECHTĚJÍ POSLOUCHAT

Dušan Taragel – Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče

Krátké příběhy o dětech, které odmítají respektovat své rodiče, nebo o těch, které mají nejrůznější zlozvyky a jejich rodiče je toho nemůžou zbavit. V knize najdeme například Lidku, která pořád žalovala, chlapce, který mlaskal při jídle, nebo například smradlavou Aničku, která se odmítala mýt. Žádnému ze zmíněných dětí ale jeho neposlušnost neprojde, pokaždé na ni nějakým způsobem doplatí.

Tato kniha je určena spíše k předčítání. Příběhy jsou téměř všechny krátké a doplněné obrázky, takže je vhodná i pro mladší děti. Nemá za cíl děti příliš vystrašit, ale spíše varovat, co se může stát, pokud se nebudou chovat vzorně.

Taragel, Dušan. Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče. 2., rozš. vyd. Brno: Host, 2014. 178 s. ISBN 978-80-7491-068-5.

.

David Walliams – Nejhorší děti na světě

Obdoba knihy Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče, tentokrát ale pro starší čtenáře. Prostřednictvím několika příběhů se děti setkají s nejhroznějšími, nejneposlušnějšími a nejotravnějšími dětmi na světě. Na konci každého příběhu se samozřejmě objeví nějaké skryté ponaučení – každá špatná vlastnost, kterou příběhové děti mají, se otočí proti nim.

Kniha je nejvhodnější pro prvostupňové děti. Je bohatě ilustrovaná a velmi vtipně podaná, čímž si své čtenáře více získá. I přesto ale děti nenápadně vzdělává, ukazuje, jaké chování je správné a co se by se mohlo stát, když jej nedodržujeme.

WALLLIAMS, David. Nejhorší děti na světě. Vydání první. Praha: Argo, 2017. 261 s. ISBN978-80-257-2119-3.

 .

CO ČÍST, KDYŽ… CHCEME S DĚTMI MLUVIT O ZÁVAŽNĚJŠÍCH TÉMATECH

Marek Vadas – Na útěku

Město zasáhne nebezpečná choroba, a tak se chlapec rozhodne se svým otcem a psem Alanem utéct a najít si lepší místo k žití. Procházejí různá města a kultury, snaží se poznat místní obyvatele, zkouší, kde by mohli zapadnout, ale často se setkají jen s neporozuměním a odmítnutím, a tak musí putovat dál.

Kniha se milým a nenásilným způsobem snaží přiblížit dětem uprchlickou krizi a celkově emigraci. Je vhodná pro předčítání mladším dětem, ale je možné ji využít i pro práci se staršími, když s nimi chceme probrat (nejen) aktuální dění ve světě.

VADAS, Marek. Na útěku. 1. české vydání. Praha: Raketa, 2017. 43 s. ISBN 978-80-86803-39-5.

.

Michael Stavarič – Děvčátko s kosou

Malá dcera pana Smrtky začne být jednoho dne zvědavá a přijdou otázky typu: „Tati, co je to smrt? Je to tvoje kosa?“. Pan Smrtka jí místo odpovědi daruje svoji kutnu, kosu a pošle dívku do světa. Děvčátko si nejdřív přijde ztracené, neví co s kosou ani s obrovskou kutnou, natož pak sama se sebou. Nakonec si ale své místo na světě najde a naučí se o životě vše důležité.

Zajímavý příběh nejen o smrti jako takové, jak napovídá název, ale především o poznávání sebe sama, o poznávání života a světa kolem nás a o tom, že každý tu máme nějaké místo a nějakou roli. To vše je v krátké, jednoduché a pohádkové formě podáno dětem.

STAVARIČ, Michael. Děvčátko s kosou. Vydání první. Praha: Portál, 2015. 33 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-262-0805-1.

 .

CO ČÍST, KDYŽ… SE S DĚTMI CHCEME BAVIT O KAMARÁDSTVÍ

Katarína Macurová – Lily a Momo

Holčička Lily by si moc přála kamaráda, aby si nemusela pořád hrát sama. Jednoho dne dostane ohromný balík a v něm je ukrytá zvláštní osůbka, kterou Lily pojmenuje Momo. Lily si zkouší s Momem různě hrát, ale ukáže se, že nic není podle jejích představ, Momo vždycky udělá něco špatně nebo jinak. Lily je z toho nejdříve smutná, ale pak zjistí, že když hru přizpůsobí tak, aby ji zvládl i Momo, můžou si hrát společně a budou oba spokojení.

Tenká, ilustrovaná knížka s minimem textu dětem ukáže, že je nejen důležité mít kamaráda, se kterým by si mohly hrát, ale že by se měly trochu snažit, aby se kamarádovi přizpůsobily, a že když budou dělat něco, co zvládají oba dva, bude je to mnohem více bavit. Rozvine v dětech smysl pro spravedlnost a upřímné a férové kamarádství.

Macurová, Katarína. Lily a Momo. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2017. 35 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-00-04725-6.

.

CO ČÍST, KDYŽ… CHCEME, ABY SI DĚTI HRÁLY A U TOHO SE UČILY

Henning Löhlein – Pofoukáme, zalepíme!

Roztomilé říkankové leporelo pro nejmenší děti. Zvířátkům se stane nějaká nehoda (pejsek zakopne o zídku, slon si přišlápne chobot), po které jim zůstane nějaké drobné zranění – boule, odřenina, bolavá nožka. Děti mají za úkol pomocí přiložených náplastí zvířátko pořádně ošetřit.

Zraněná zvířátka v knize v dětech rozvinou smysl pro empatii a kromě toho dětem také ukáže, že bychom měli ostatním pomáhat, pokud je to alespoň trochu v našich silách. Leporelo je zpracováno interaktivní a zábavnou formou, která děti nadchne a zanechá v nich více dojmů.

Löhlein, Henning a Penners, Bernd. Pofoukáme, zalepíme!. 1. vydání. Praha: Albatros, 2017. 14 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-00-04583-2.

.

Carine Fontaine – Malý nočník, malá hovínka

Leporelo po zvídavé děti. Pomocí ilustrací a posuvných okýnek se děti dozvědí, které bobky patří kterému zvířátku a kde si na ně dát pozor, aby do nich náhodou nešláply. Obrázky jsou nejdříve bez exkrementů (krásná tráva v parku, čistá koňská stáj), objeví se teprve až po vysunutí okénka.

Pěkně ilustrovaná, zajímavá a interaktivní knížka pro nejmenší děti, která nejen pobaví, ale i něčemu novému přiučí. Lze ji využít i jako pomoc při tom, když učíme dítě chodit na nočník.

Fontaine, Carine. Malý nočník, malá hovínka. První české vydání. Praha: Svojtka & Co., s.r.o., 2017. 14 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-256-2014-4.

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<