obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Co číst, když… (6)

Co číst, když… (6)

Milé čtenářky a milí čtenáři,

po odmlce se vracíme k našemu konceptu článků Co číst, když…, v nichž vždy upozorňujeme na tipy na zajímavé knížky, které byly v poslední době vydány. Jelikož pracujeme oba v knihovně (a knihy máme dennodenně pod nosem) a ne všechny knihy se nám dostanou do rukou jako naše vlastní (ale jsou prostě boží), půjčujeme si tyto kousky z fondu naší domovské knihovny a fotíme je i s lepkami, kterými je knihovna opatřuje, proto prosím tuto skutečnost zohledněte při prohlížení fotek. 🙂

Tentokrát jsme se zaměřili na knížky pro menší děti, zejména na školkový věk a možná s mírným přesahem do prvních ročníků prvního stupně základních škol. Najdete tu tipy na pohádky, poezii (i když možná trochu nekorektní místy), filosofické knížky i leporela. Ať se však jedná o jakýkoliv titul, určitě má naše vřelé doporučení.

Pokud byste se chtěli podívat na starší články Co číst, když…, rozklikněte si některé z následujících odkazů – najdete zde potom směs doporučení napříč věkovým spektrem dětí a mládeže.

Co číst, když… (1)

Co číst, když… (2)

Co číst, když… (3)

Co číst, když… (4)

Co číst, když… (5)

 

Přejeme příjemné čtení a spoustu inspirace,

Pavlína a Maty

.

 

Co číst, když… chceme s dětmi něco hledat?

Co skrývá noc

Další z leporel pro menší děti, které se dozajista někdy zeptají, co se děje potmě v noci, když vlastně nevidí pořádně kolem sebe. Tato knížečka jim poskytne zajímavé a hlavně věrné odpovědi, neboť se díky fluorescenčním obrázkům, které po nasvícení budou ve tmě světélkovat, před nimi odhalí různá tajemství noci na různorodých místech. Podívají se pod vodní hladinu, do lunaparku, do lesa, ale i do pokojíčku svého vrstevníka. K dovršení zážitku s knihou mohou dle připsaných instrukcí na jednotlivých dvoustranách vyhledávat udané věci nebo děje na obrázcích.

Knížku opět doporučujeme menším dětem, je vhodná před usnutím na prohlížení s rodiči nebo paní učitelkou ve školce, kde bude fungovat při dobrém zatemnění třídy.

BAŽANTOVÁ, Kateřina „Ktaiwanita“. Co skrývá noc. [Praha] : Argo, [2018]©2018. 16 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-257-2537-5.

 

Jak zní ticho

Také rádi chvíli pobudete v tichém, klidném prostředí? A dokázali byste sami sobě odpovědět na otázku „Jak zní ticho?“ – nedá se říct s jistotou, jak to každý z nás vnímá, pro každého zní ticho jinak a i ta nejtišší místa nějaké zvuky vydávají. Na to přijde i Jošio, chlapec z knihy, který se seznámí s hráčem na koto, japonský tradiční nástroj, který mu prozradí, že jeho nejoblíbenějším zvukem je ma, ticho. Jak ale takové ticho zní? Najde ho i Jošio?

Vlídná, klid navozující knížka vedoucí k hlubokému zamyšlení se nad naším uspěchaným životem a vnímáním. Knížka je vhodná pro menší i větší čtenáře, u nichž chceme navodit pocit klidu a soustředění na svět okolo sebe.

GOLDSAITO, Katrina. Jak zní ticho. Praha: Malvern, 2018. ISBN 978-80-7530-119-2.

 

Co číst, když… hledáme vtipnou poezii?

 

NeSTRAŠIDLA

Básnická sbírka pro nejmenší děti, v níž se malí čtenáři ocitnou ve společnosti pohádkových bytostí – víl, strašidel, bludiček, hejkalů a dalších. Básničky mají jen několik málo slok či veršů, jsou lehce zapamatovatelné, využívají pochopitelnou slovní zásobu a dotýkají se dětského světa.

Každá básnička je doprovozena milou ilustrací postavičky zmíněné v básničce. Knihu bychom doporučily dětem do MŠ, popř. do nižších ročníků prvního stupně ZŠ.

LACHOUTOVÁ RIČLOVÁ, Irena. Nestrašidla. 1. vydání. Praha : Krigl, 2018. 54 stran. ISBN 978-80-88104-46-9.

Ztratil pejsek trenýrky

Pokud chcete u dětí zabodovat nějakými ne úplně korektními básničkami, pak rozhodně sáhněte po této rozpustilé, veselé knize, která v sobě zahrnuje celou sbírku, pěkně podle abecedy seřazených básniček a povídání na nejrůznější témata (co jsou to gaťata, dumka, necesér, WC, ale i mnohem prozaičtější věci jako opice, rýma, zelenina a mnohé další). Každé písmeno má v sobě zahrnut nejprve text vysvětlující pojem a poté je k pojmu připojena také jedna a více básniček.

U textů se dobře pobaví dospěláci, ale také děti, kterým budou některé souvislosti nejprve možná činit potíže, ale lépe se naučí chápat významy slov, dvojsmysly. Básničky jsou dle samotného autora plné absurdity, někdy něžnosti, někdy provokativnosti a možná i lehké neslušnosti. Ale proč se občas nevyřádit také při čtení básniček.

VILÉM, Hynek. Ztratil pejsek trenýrky : rozpustilá básnická čítanka od A do Z. První vydání. Brno : B/P, 2018. 135 stran. ISBN 978-80-7485-172-8.

 

Co číst, když… hledáme zajímavé pohádkové příběhy s přesahem?

Kovářské pohádky

Albatros ve spolupráci s Rádiem Junior vydal knihu Kovářské pohádky. Ta se vrací téměř ke kořenům pohádek, vystupují tu jen opravdové pohádkové bytosti a jevy (víly, ohnivý mužíček, kováři, stříbrný vítr), žádné moderní technologie. Všechny pohádky jsou vzájemně provázané motivem tří bratrů kovářů, kteří se však tentokrát nesváří, ale vzájemně si pomáhají při cestě za štěstím. A to by v tom byl čert, aby si ten nejšikovnější z nich nevzal vílu za ženu!

Texty pohádek napsala Ilona Fišerová a krásnými ilustracemi je opatřil Bystrík Vančo. Velkým plusem knihy je přiložené CD s namluvenými pohádkami, které by nevzniklo bez skřítka Hajaji, který vypráví pohádky na dobrou noc dětem na stanici Českého rozhlasu už bezmála 60 let.

FIŠEROVÁ, Ilona. Kovářské pohádky. 1. vydání. V Praze : Albatros, 2018. 51 stran. ISBN 978-80-00-05261-8.

 

Velký úklid

Možná i vy máte v domě, kde žijete, nějakou sousedku, která ráda sleduje okolí, lidi a možná se dokonce přehrabuje v popelnicích (fuj, no jo). V tomto příběhu ale dostává takováto sousedka úplně nový rozměr. Paní Krátká si usmyslí, že nešťastnou malou Marušku, které maminka neustále nadává kvůli nepořádku a která s ní žije sama bez tatínka, protože se chce rozvést, zachrání a naučí ji nejen uklízet, ale dá do pořádku i vztahy v jejich rodině. Na to je potřeba chytrá hlava a dobrý plán, a ten paní Krátká s Maruškou doopravdy vymyslí a začnou konat…

Skvěle pojatá kniha tematizující věčné téma nepořádných dětí, bohužel i rozvádějících se, nervózních, vystresovaných rodičů a zvědavých sousedek s dobrým srdcem na pravém místě. Na knize oceňujeme jednak obsah příběhu, ale také ilustrace, o něž se postaral Olle Trottestam, 16letý mladík žijící se svou českou maminkou ve Švédsku, který má Aspergerův syndrom, díky němuž nade všechno miluje dokonalý pořádek.

PILÁTOVÁ, Markéta. Velký úklid. První vydání. Praha : Meander, 2018. 75 stran. Modrý slon ; 138. svazek. ISBN 978-80-7558-055-9.

 

Co číst, když… chceme s dětmi číst společně?

Obrázkové pohádky (obrázkové čtení, básničky a divadelní hra)

Knížka plná obrázkových příběhů a pohádek (o ježibabě, víle, nebo králi, který chodil bos) a umně rýmovaných básniček jistě potěší nejednu paní učitelku, která si rozšíří zásoby čtení (společného) či k učení se na besídky. Velkým bonusem je pak zpracovaný scénář divadelní hry Chyťte pytláka, který je cíleně určen pro děti z MŠ a prvních tříd základní školy. Jsou zde popsané scény, promluvy, činnosti jednotlivých postav.

Knížka má na svém obalu napsáno, že je druhým čtením, osobně se ale domníváme, že pro rozvoj vyjadřování a slovní lze využít i u mladších dětí při společném čtení (dospělý čte text, dítě pouze obrázky).

JELÍNKOVÁ, Hanka. Obrázkové pohádky. První vydání. Černošice : Naše kniha, 2018. 84 stran. 2. čtení. ISBN 978-80-87980-12-5.

 

Úsměvné starosti vrabce Kašpara

Čtyři kratičké příběhy vrabčí rodinky, která právě přivedla na svět několik mláďátek. Malí vrabčáci se společně s rodiči učí létat, pak stane jeden z nich cestovatelem, neboť se nedovede vznést a zalétnout zpět do hnízda a další.

Roztomilé příběhy využívají genetickou metodu zápisu a jsou vhodné jak pro samostatné čtení prvňáčků, tak pro společné předčítání ve školce, neboť jsou opatřeny rozkošnými ilustracemi, které se jistě budou líbit všem malým dětem. Nemluvě o tom, že v knize najdou děti i poučení, co dělat se zraněným ptáčkem.

VÍTOVÁ, Jitka. Úsměvné starosti vrabce Kašpara : genetická metoda. 1. vydání. [Praha] : Thovt, 2018. 45 stran. První kroky ke čteníZkusím číst sámČeská knížka. ISBN 978-80-87469-39-2.

 

Co číst, když… chceme děti rozmluvit?

Kočky: Objevuj s úsměvem

Kouzelné leporelo, které popisuje všední i nevšední věci týkající se života koček. Na úvodních dvoustranách se seznamují děti se všemi postavami, které se v knížce vyskytují. Na dalších stranách pak mají popsáno vše, co se spolubydlení s kočmami týká a ke každému velkému obrázku je několik úkolů, v nichž si děti procvičí paměť, prostorovou orientaci či postřeh.

Doporučujeme všem malým milovníkům koček a nejen jim. Leporelo je skvělým prostředníkem pro rozmluvení nemluvných dětí, neboť zpracovává vtipnou formou oblíbené téma.

KUCHARSKA, Nikola – WAJS, Joanna. Kočky : objevuj s úsměvem. Praha : Euromedia, 2018. 28 nečíslovaných stran. Pikola. ISBN 978-80-7549-907-3.

 

Žvanda a Melivo: cvičení na rozvoj slovní zásoby

Knižními průvodci budou dva školáci – Žvanda a Melivo, kteří v průběhu celé knihy budou nenápadně zasahovat do děje a dávat dětem úkoly nebo je odkazovat na zajímavosti k probíraným jevům. Během listování knihou se dotknete témat a oblastí, jako jsou přímá řeč, dějová posloupnost, předložkové vazby, shody a odlišnosti, rýmování, přirovnání, rčení apod. Pestrost úkolů a jejich promyšlenost poukazuje na zkušenosti autorky s prací dětmi a myšlenkovou propracovanost knihy.

Krásná publikace plná barevných obrázků a hravých úkolů pro školáky i šikovné školkové děti, s nimiž bude pracovat dospělák, a společně budou jednotlivé obrázky popisovat.

STARÁ, Ester. Žvanda a Melivo : cvičení na rozvoj slovní zásoby. Vydání třetí. Praha : Euromedia, 2018. 94 stran. Pikola. ISBN 978-80-7617-020-9.

 

Co číst, když… hledáme neobyčejnou knihu?

Veselé nesmysly pro malé vypravěče

Velkoformátové leporelo, kde se na jednotlivých dvoustranách setkávají děti se zcela běžnými výjevy z bezprostředního okolí nebo svého života… Nebo tak běžné nejsou? Stačí se lépe podívat a zjišťují, že kohoutky asi nepotečou nahoru, že se nedá procházet zdí jako závěsem, cesta musí mít svůj začátek a konec a podobně.

Tuto knížku vřele doporučujeme všem dětem, rodičům a učitelům, kteří chtějí rozvíjet u dětí postřeh, prostorovou orientaci, smysl pro nesmysl, cit pro detail a vyjadřovací schopnosti. Je to dokonalá pastva pro oči těch, kteří mají rádi humor a rádi najdou v knihách neotřelé informace. A můžete se pak s dětmi bavit, jak je to správně. Nebo mohou vymýšlet další veselé nesmysly.

Veselé nesmysly : velká knížka pro malé vypravěče. 1. vydání. Praha : Presco Group, a.s., 2017. 12 nečíslovaných stran. Ella & Max. ISBN 978-80-87034-84-2.

 

Hortenzie a stín

Tato zvláštní knížka plná ilustrací nám představuje příběh malé Hortenzie, která se nesmírně moc bojí svého stínu a nechce, aby s ní všude chodil, až ho začne nenávidět. Jednoho dne se rozhodne, že se ho zbaví, což se jí povede. Ale ještě tu noc ji vylákají před dům divné zvuky, z nichž se vyklubou loupežníci. A Hortzenzie je sama… Přirozeně se loupežníků bojí, snaží se je přesvědčit, že v domě je plno lidí a rušno a nemají tam chodit, ale loupežníci se nebojí jí, protože jich je víc, zaleknou se až jakési tmavé postavy v okně, která se různě proměňuje. Hortenzie zjišťuje, že se jedná o její vlastní stín a ten s ní od té chvíle opět tvoří nerozlučnou dvojici.

Knížka je bohatě ilustrovaná obsahující jen pomálu slov má za úkol naučit u dětí odbourat strach ze stínů, neznámého a z toho, že když je něco jejich součástí, není možné se toho jen tak zbavit, aniž by to mělo nějaké následky, protože samota může být horší než cokoliv jiného. Ačkoliv kniha na někoho na první pohled může působit pochmurně, jedná se o krásnou a působivou publikaci, která rozhodně stojí za pozornost.

O’HARA, Natalia. Hortenzie a stín. 1. vydání. Říčany : Bilitera CZ, s.r.o., 2018. 29 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-906139-2-8.

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<