obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Navždy a věčně

Navždy a věčně

Jsou chvíle, kdy vybíráte knihy intuitivně, protože cítíte v kostech, že to bude faaakt dobrý. A přesně takto jsem vybírala knížku od Jennifer L. Armentrout, s vědomím, že to bude faaaakt dobrý. A bylo! Směle můžu prohlásit, že se nyní jedná již o mou oblíbenou autorku, která umí do knihy dát zajímavý příběh, emoce, hlubší myšlenky a ne jen romantiku či erotiku. Umí napsat příběh, u kterého si zapřemýšlíte, pobavíte, rozněžníte, nas… naštvete i rozpláčete. Je to taková ta správná kombinace emocí, jaké čtenář potřebuje. Přitahuje ke čtení, a tak to má být. A u románu Navždy a věčně se opravdu nejedná o nějakou prvoplánovou vykrádačku jiných románů či citového vyděrače, slátaninu bez příběhu či plocháče bez kousku myšlenky, kdepak. Je to plnohodnotný, v době přehršle braku cenný a zvlášť povedený kousek, který rozhodně řadím k tomu (nej)lepšímu, co se mi letos dostalo pod ruku.

.

Smutné dětství

„Myška“ Mallory Dodgeová prožila ve svém dětství ta největší zvěrstva, jaká si dovedete představit. Její vlastní biologičtí rodiče se jí evidentně zřekli a tak propadla do kolotoče předávání v pěstounské péči, až jednoho dne zakotvila společně s Riderem Starkem,  přibližně stejně starým chlapcem u nových opatrovatelů… naprosto příšerných. Od těchto pěstounů by se naučili maximálně chlastat, užívat si sex, možná i brát drogy, nic nedělat. O Mallory a Starka se jejich noví opatrovatelé nestarali, nedávali jim jídlo, mlátili je… Přesně to, z čeho se příčetnému člověku ježí vlasy na hlavě. Peklo, které pro Mallory a Ridera nastalo, si nedovede nikdo, kdo tím neprošel, ani představit. Mallory všechno poznamenalo natolik, že po nečekaném, dramatickém a velmi bolestném opuštění těchto pěstounů nebyla schopná komunikace. Pocit, že má vydat jakýkoliv zvuk ji děsil, protože věděla, že za to vždy následuje krutý trest. Jediným světlým bodem v té krušné době pro ni byl Rider, který ji vždy utěšoval, zastával se jí, snažil se ji nenechat zbít. Dokonce pro ni jednou v obchodě ukradl panenku (a právě tahle dětská láska, ta náklonnost dávaná najevo všemi možnými způsoby byla tak dojemná, až srdce nad tím usedalo), která se později stala Mallory vstupenkou na svobodu. Ale svobodu draze vykoupenou, protože se musela natrvalo rozloučit s Riderem, svým nejlepším kamarádem a ochráncem.

.

Nové zkušenosti

Noví pěstouni a následně adoptivní rodiče ji našli v nemocnici, oba to byli lékaři, kteří zaplňovali prázdné hnízdo po své dceři. Místy sobecký přístup, potřeba zaplněný vlastního prázdného života, ale přitom tak vroucí cit, který si vůči Mallory vytvořili, byl zajímavým protikladem. Věnovali jí veškerou svou lásku, mnoho času a financí na to, aby byla schopná alespoň trochy komunikace, poskytovali jí domácí vzdělávání, psychologickou péči, všechno, Myška se ocitla v jakémsi malém ráji. Mallory, ta Myška, která se bála byť jen hlesnout, se však rozhodla, že je čas posunout se dál, a vydupala si, že chce začít chodit alespoň v maturitním ročníku do školy. Tady tento povahový rys hlavní hrdinky, její zdánlivá slabost, ale jinak velká odvaha, odhodlanost, nutkání pokořit svůj vlastní strach a tak v podstatě sebe samotnou, byl obdivuhodný. Nemůžu říct, že by mi to připadalo přitažené za vlasy, protože veškerý vnitřní svět, prožívání, schovávání se, to vše bylo v knize krok po kroku popsáno. Hlavní hrdinové nebyly bezduché loutky autorky, ale byly to živoucí bytosti z masa a kostí, plné citu a lásky, jen vyskočit z písmen knihy. Mallory se musela vyrovnávat s velkým tlakem, který na ni přechod do rušného prostředí školy vyvinul, neulevil jí ani fakt, že se tu po mnoha letech potkala s Riderem, svou dětskou láskou a ochráncem. Jak se může člověk vyrovnat s přechodem z ticha do rušného prostředí? Jak zvládne přijmout, že se všechno mění, včetně člověka samotného, i když on sám si to nepřipouští? Mohou se vůbec zacelit rány po strašlivých událostech uplynulého života, nebo v lidech a jejich chování budou žít dál?

.

Až do dna…

Tento příběh si vyžerete až do dna stejně jako já. Možná jsem malinko očekávala, že to sklouzne k prachobyčejnému románku, že se bude řešit milostný vztah některé z postav víc do hloubky, ale ono tak nějak ne. Ne že by to tam nebylo vůbec, ale spíše se jednalo o kulisu k závažným myšlenkám, popostrkovátko v ději, vztahy, tak jak byly vykresleny, byly více logickým důsledkem všeho, než vykonstruovaným patvarem, nutným pro vytvoření kýžené atmosféry. Mallory a Rider si zažili své a stopy těch hrůzných zážitků si s sebou táhnou až do současnosti. Oba se s tím však perou po svém, popřením, bojem se sebou samým, přenesením pozornosti na problémy jiných lidí, postáváním na místě a strachem udělat další životní krok, každý si najde svou terapii, jak uniknout od tíživých myšlenek… Ovšem za povšimnutí zde stojí nejen životy hlavních postav – tiché a rezervované Mallory a tiše trpícího, ale navenek nic nepřiznávajícího Ridera, ale také postav vedlejších – Hectora, uvědomělého kluka, a jeho mladšího bráchy Jaydena, který si pohrává s prodejem drog a zabředává do těchto, s odpuštěním, sraček čím dál víc, Ainsley – nejlepší kamarádky Mallory, jejíž životní jistoty se sesypou jedním mrknutím oka (bože, tohle zní skoro ironicky – pochopíte po přečtení knihy) a dalších. Místy se bojíte číst dál, protože čekáte další pád, další problém, máte strach o ty úžasné lidi, o nichž čtete, protože jim fandíte, aby své boje nevzdávali, ale není každý den posvícení…

.

Životní příběhy

Většina z hrdinů si na své pomyslné dno během knihy sáhne, někteří spadnou až na úplné dno, ze kterého není cesta zpět… Výpovědi všech postav jsou více než autentické, uvěřitelné, hluboké, místy strašlivé a děsivé, ale hlavně niterné, zasahující, zejména mluvím o Mallory, hlavní vypravěčce knihy. Popisy pocitů jsou nakažlivé, všechno prožijete s těmi hrdiny. Všichni jsou skuteční (toto je velmi důležité slovo v celé knize), i když tomu někteří sami nevěří. Každý z příběhů některého hrdiny nesl určité poselství, které bylo čtenáři v nestřežené chvíli předáno, ten se v něm vymáchal a zase potřeboval číst dál. dozvídat se, jak to všechno dopadne. Každý hrdina měl co sdělit, čím překvapit, čím uzemnit. Někdy to byla vtipná hláška, která až na druhý pohled vydala krutou pravdu, jindy to byl sprejerský obraz na zdi, který vypovídal o vnitřním světě svého autora, pak zase ukázka uvažování postavy v kontrastu s tím, jak to vnímá okolí… Lidé hodnotí jednání druhých na základě vlastních zkušeností, Armentrout mě však dokázala přesvědčit o tom, že i zdánlivě nenápadné náznaky jsou někdy víc, než okázalá gesta, ale že ne vždy se za tím skrývá to, co si sami myslíme, někdy je třeba jít víc do hloubky, abychom pronikli do podstaty celého problému. Děj knihy má spád, jen mi ke konci přišla už moc dlouhá, ale stejně si ji chcete dočíst, musíte vědět, jak to dopadne (jo a nečtěte ji v MHD, dopadnete špatně jako já jednoho krásného dne na cestě do práce… O:-)). O předvídatelnosti některých momentů tu mluvit nebudu, to jsem od knihy mírně očekávala, že taková může být, přesto ale dovedla překvapit, za což jsem ráda.

.

Jednoznačně

Téma knihy není jednoduché, Armentrout prokázala, že dovede napsat knihu, která si právoplatně zaslouží uznání, respekt, našla jsem díky ní další kousek, který budu ráda doporučovat a o němž budu ráda mluvit na seminářích. Skutečnost, že se vše v knize popsané, doopravdy může stát, že opravdu jsou děti v některých pěstounských rodinách na tom takto špatně, mi nedělá moc dobře na duši. Tato kniha musela spatřit světlo světa a musela nám to všem říct, protože nejde přivírat oči před takovými zvěrstvy, která se neustále v naší společnosti objevují. 8/10. Užijte si ji i vy a nezapomeňte být skuteční.

.

Mnohokrát děkuji za tento úžasný recenzní výtisk nakladatelství Baronet.

.

Oblíbený citát (až se ke mně kniha vrátí, tak ho vypíšu :-))

.

Autor: Jennifer L. Armentrout

Název v orig.: The Problem with Forever

Vydáno: 2016

Nakladatelství: Baronet

Počet stran: 584 s.

Fotka k recenzi: M&P

Autor recenze: Pavlína

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<