obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Niky

Niky

Občas se mi díky práci v knihovně do rukou dostanou knížky, které bych sice za běžných okolností zaregistrovala a dost pravděpodobně je zařadila na seznam „Někdy si přečtu…“ nebo „Možná…“, ale odložila bych je na stav nejvyšší nouze, kdy bych potřebovala přehodit výhybku a dát si oraz od nějaké náročnější literatury. Právě takovou knihou byl titul Niky od mladé brněnské autorky Zuzany Ryšavé. Dostala jsem ji na lektorování (pro nezasvěcené – je to něco jako vytvoření posudku, jestli knihu do fondu knihovny chceme nebo ne a proč), no dobře, spíš jsem si ji tak trochu vyptala, protože mě zaujala její obálka a taky anotace. Navíc mi v chladných dnech připomněla léto.

 

Moje strachy

Tušila jsem, že to bude romantická záležitost a přiznávám se, že jsem se HODNĚ bála, že to bude nějaká slátanina jako třeba přes kopírák dělaná díla jedné jiné nejmenované české autorky, nebo že to bude ploché, přemotivované, s přemrštěným spádem děje. Po přečtení prologu jsem si říkala, ajajaj, že bych přece jen měla pravdu? Znělo to příliš ohraně to téma – mladá osmnáctiletá holka Niky, která má rozvedené, ale dobře spolu vycházející rodiče a pochází z dobře zajištěného prostředí, se dozvídá, že se její mamka bude znovu vdávat za nějakého velmi bohatého muže Karla. Jako bonus dostává nevlastního bratra Hynka. A k dovršení všeho se ještě musí přestěhovat z centra Brna do nějaké okrajové části, která spíš připomíná vesnici než město a odkud spoje jezdí do města podle plotu.

 

Nový život v novém prostředí

Niky se skutečně musela sžít se skutečností, že její maminka je znovu vdaná. Nevlastní brácha ji záhy představuje svým dvěma nejlepším kamarádům – sourozencům Báře a Martinovi. A tady přišlo jedno z klasických klišé – oba sourozenci vypadali jako hvězdy z modelingové branže a VIP z předních stránek katalogů. Na tomto místě se mi ale líbilo, jak velmi nenuceně autorka poukázala na to, že to svítivé pozlátko krásy pod sebou také něco schovává a že to ne vždy nutně musí znamenat někoho úplně přitroublého.

 

Hledání cesty

Ačkoliv spřátelení s Bárou bylo bezproblémové (nebyla kupodivu tak hloupá, jak velel předsudek, jímž ji Niky ihned počastovala a ohodnotila), k Martinovi si hledala cestu složitě. O to složitěji, když si oba v průběhu děje knihy uvědomili, že je to k sobě přitahuje, ale neměli by spolu nic mít, protože Niky už přes rok chodí se svou první láskou Tomášem, kterému je Martin silně proti srsti. Opravdu by spolu neměli nic mít…? Pokud čekáte červenou knihovnu, tak… si knihu rozhodně přečtěte. Konec vám prozrazovat nebudu, ale stalo se to, co jsem očekávala (a popravdě jsem Niky hodně fandila, aby udělala to, co jí napovídal ten tichý hlásek uvnitř ní samotné). Hlavní hrdinka v knize nebyla úplně jednoduchá, měla svůj vnitřní svět, měla své svědomí i emoce.

 

Čtení na léto

Přestože to bylo hodně oddechové čtivo a úplně si dovedu představit, jak s tím budou čtenářky polehávat u vody v létě a snít o letní lásce, nemůžu o knize říct, že by byla hloupá, ačkoliv v ní byla spousta klišé, které k zamilovaným románům prostě patří. Zuzaně Ryšavé se v mých očích podařilo něco, co v poslední době registruju v málokteré zaláskované knize – dovedla si i s poměrně profláknutými tématy dobře poradit a zpracovala je tak, že to bylo čtivé, vtipné, ladící, neurážející a hlavně mile romantické.

Jen nevím, jak hodnotit. Není to úplně ten nejlepší román, který jsem četla, takže 9/10 nebo 10/10 nedostane, ale 5/10 klidně, a to jen proto, že mi vadilo, jak všichni hrdinové v knize prožili snad všechno, co prožít lze. Však se mrkněte do knihy, pochopíte, o čem mluvím.

 

Oblíbený citát:

(tentokrát jsem si žádný nevybrala, někdy to zkrátka nejde a nechtěla jsem se nutit)

 

Autor knihy: Zuzana Ryšavá

Název v orig.: Niky

Nakladatelství: Egmont Publishing

Vydáno: 2015

Počet stran: 356 s.

Autor fotky k recenzi: Bára

Autor recenze: Pavlína

Rating: 2.5/5. From 1 vote.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<