obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / O myšce, která se nebála

O myšce, která se nebála

Představovat tvorbu Petra Horáčka je v knižním světě na takové úrovni, jako je nošení dříví do lesa – jinými slovy kdo ho nezná, nezná knižní trh (a nepoznal ještě ani kvalitní knihy!). Pan Horáček se zasloužil o mnohé překrásné tituly nejen na českém, ale i zahraničním trhu a nejinak je tomu i v případě této, opět kouzelně ilustrované knížky O myšce, která se nebála.

.

Příběh myšky, která se vypraví do lesa na procházku. Pro myšku nic světoborného, protože má pro strach uděláno, pro někoho by bylo zaděláno na pořádný malér – prostředí lesa totiž skrývá nejednu nástrahu v podobě nebezpečných zvířecích obyvatel. S těmi se vypořádá nebojácně, ale když cestou potká chaloupku a přiblíží se k ní, najde za dveřmi strašlivé překvapení, které ji donutí k ústupu. A malé čtenáře k zamyšlení, jak vlastně tedy strachu funguje

.

Knížka rozkošným způsobem varuje děti před nástrahami lesa, ale zároveň jim ukazuje, že pokud nepodlehnou strachům, dá se ledasjaká překážka překonat. Někdy ovšem ty malé, nepatrné, v podstatě bezpečné věci mohou být tím největším strachem.

.

Typicky pohádkové motivy jsou v této knížce naprosto jasné – je tu magické číslo 3 či protiklad dobra a zla, i když v tomto pojetí s poněkud originálním vyzněním. Na knize zaujmou rozhodně ilustrace, jež jsou pro Horáčka příznačné. Typický rukopis při práci s barvami, přesně ten, proč Horáčka všichni milují, kratičký příběh, pointa s překvapením na závěr, to od knihy očekávat můžete. Akorát… takhle, knížka je krásná, o tom nebudeme diskutovat, ale na mě byl ten konec až moc useknutý. Jasně, dává to prostor pro komunikaci s dítětem, pro povídání si o tom, co je to strach, z čeho ho můžeme či máme mít a proč, ale… něco, nějaká drobnost, mi tam chybělo.

.

Každopádně, tuto knižní jednohubku doporučuji všem rodičům nejmenších dětí cca od 2-3 let, kdy dokáží už toto téma trochu docenit. Obrázky podněcují fantazii, přímo vybízejí k povídání si o tom, co myška prožívá, a rozhodně se pobavíte, pokud zkusíte s dětmi také výrazové čtení nebo podobnou kratochvilnou činnost.

Knížky pana Horáčka jsou vždy sázkou na jistotu a pohlazením pro oko i duši. Tato není výjimkou.

.

Za knihu děkujeme mnohokrát nakladatelství Portál. Knihu seženete např. v eshopu Knihy Dobrovský.

.

Autor: Petr Horáček

Nakladatel: Portál

Vydáno: 2019

Počet stran: 30 s.

Autor recenze a fotky: Pavlína

 

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<