obracíme stránky

Za listem list

Home / kniha vs. film / Pátá vlna

Pátá vlna

V krátkosti k ději

Cassie je sedmnáct let a žije si normální poklidný život. Až do doby, než se nad Zemí objeví záhadná mateřská loď s mimozemskou civilizací, která přišla s cílem vymýtit lidstvo, aby mohla planetu obsadit pro sebe. Rozhodnou se to udělat v několika vlnách, aby lidé co nejvíce trpěli. Způsobí selhání veškerých technologií fungujících na elektřinu, vyvolají tsunami, pošlou na Zemi smrtelný virus a následně i zabijáky v lidské podobě. Nyní se chystají na pátou vlnu. Součástí té se má stát i Cassiin mladší bráška Sam. Úkolem Cassie je nejen zůstat společně se zbylými 2 % lidí naživu, ale i zachránit mladšího bratra ze spárů „mimozemšťanů“.

  —-

Kniha vs. film – odlišnosti

Jak už to tak bývá, i když byl film původně natočen podle knižní předlohy, můžeme tu najít několik dějových odlišností. První je hned v úvodu. Kniha začíná přímo čtvrtou vlnou a Cassie, zatímco se schovává v lese a utíká před Tlumičem (zabiják), se ve vzpomínkách vrací zpět a vypráví o předchozích vlnách a o životě před nimi. Kdežto film má, aspoň podle mě, trochu uspořádanější a přehlednější začátek – nejdřív vidíme normální Cassii v době, kdy netuší, co se s ní a se světem kolem ní stane, v „rychlosti“ s ní projdeme následujícími třemi vlnami a napojíme se na děj, kde začíná kniha.

A druhou, obrovskou, odlišností je konec. Nebudu popisovat, co se ve filmu stane jinak než v knize. Za prvé by to byl spoiler, za druhé by to ani nešlo. Ty dva konce prostě nejde srovnávat, nepoznali byste, že se jedná o ten jeden a samý děj. Oba plynule navazují na příběh, oba jsou napínavé a víceméně skončí stejně, ale každý je úplně jiný. Přiznám se, že si dopodrobna nevybavuju ten filmový konec, a to jsou to teprve ani ne dva měsíce, co jsem film viděla. Po nedávném přečtení knihy jsem se v tom dokonale zamotala, jediné, čím jsem si byla jistá, bylo, že přibližně posledních sto stran knihy z filmu rozhodně neznám, připadala jsem si, jako že čtu úplně nový příběh (vlastně nejen připadala, filmová verze byla hodně upravená :-D). Dokonce mi to nakonec nedalo a na některé podrobnosti jsem se ještě doptala Páji.

A ještě jedna věc, která se mi ve filmu líbila daleko víc, než v knize – Cassie tak moc neřešila svou platonickou lásku k Benovi. V knize měla Bena plnou hlavu i při nastávajícím konci světa.

 

Postavy

Jako téměř u všech knih jsem si postavy představovala úplně jinak, než vypadaly ve filmu, a to i když jsem knihu četla až po zhlédnutí snímku. Jediný, kdo mi docela seděl k popisu v knize, byl Ben Parish, bývalý spolužák Cassie a jedna z hlavních postav. Kdo mi naopak přišel ve filmu nejvíc odlišný oproti knize, byl Cassin mladší bratr Sam. Ani ne tak vzhledově, ale spíš tím, že se v knize víc projevoval, byl na něm vidět vliv okolí a rychlejší dospění než ve filmu. Jinak jsem byla s výběrem herců spokojená, všichni se hodili ke svým postavám.

  —

Film nebo kniha?

Nemůžu říct, že by se mi oboje líbilo stejně. Spíš bych to hodnocení rozdělila na poloviny. První polovina byla lepší ve filmu – přehlednější, uspořádanější a trochu svižnější. Druhá polovina byla lepší v knize, hlavně konec, který byl napínavý a dějově hodně nacpaný (ale rozhodně ne přeplácaný).

I tak se mi ale celkově líbila víc kniha, sice těsně, ale přece. Tím vás nechci odradit od zhlédnutí filmu. Oboje má svoje kouzlo a rozhodně oboje stojí za zkoušku.

  — 

Rok vydání knihy: 2013

Premiéra filmu: 2016

.

Autor článku: Maty

No votes yet.
Please wait...
2 thoughts on “Pátá vlna”
  1. Myanmar Červenec 31, 2016 on 8:03 am Odpovědět

    Mě kniha neláká, není to úplně můj žánr, ale jelikož mě zaujal příběh, film nejspíš zkusím – přeci jen netrvá tak dlouho .) Pěkné srovnání!

    • Lucie Červenec 31, 2016 on 7:41 pm Odpovědět

      Děkuju za pochvalu 🙂 ve filmu se ten žánr promítne taky hodně, ale je pravda, že časově je to hodně kratší 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<