obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Pekelné stroje 1: Mechanický anděl

Pekelné stroje 1: Mechanický anděl

Mechanický anděl je první kniha z fantasy trilogie americké spisovatelky Cassandry Clareové. Vzhledem k tomu, že jsem od autorky četla již předchozí sérii Nástroje smrti, jsem se na knihu moc těšila a mé očekávání nakonec nezklamala.

Dějově je kniha předchozí sérii hodně podobná, ale protože je psána vynikající čtivou formou, vtáhne vás okamžitě do děje.

 

Únos

Oproti Nástrojům smrti, které se odehrávají v současnosti, se v Mechanickém andělovi přesuneme o přibližně 150 let zpátky do Londýna 19. století. Sem přijíždí z Ameriky mladá dívka Teressa, aby našla svého bratra. Ihned po příjezdu je však unesena dvěma sestrami, jak později zjistí – čarodějnicí a démonem, které se jí snaží namluvit, že ovládá nadpřirozené schopnosti. Teressa je vězněná v jejich domě, časem se ukáže, že nadpřirozenou schopnost skutečně má, a sice to, že se může přeměnit na kohokoli, stačí pouze, aby se dotkla předmětu, který daná osoba vlastnila. Sestry na nařízení tajemného Magistra Tessu vycvičí, a ten se s ní chystá oženit.

 

Opravdu záchrana?

Tahle Tessina noční můra se ale nenaplní – z jejího vězení ji vysvobodí dva mladí gentlemani, kteří ji vezmou s sebou do tzv. „budovy Institutu“. To je ale pro Tessu jako z bláta do louže, zanedlouho totiž zjistí, že jejími zachránci nejsou náhodní odvážní kolemjdoucí, ale lovci stínů zvaní nefilim, potomci lidí a andělů, kteří mají za úkol chránit svět a obyčejné smrtelníky před démony.

 

Nová budoucnost

Po překonání prvotního šoku z toho, že svět není takový, jak jej znala, začne Tessa s lovci stínů spolupracovat, zčásti i proto, že se zamiluje do jednoho ze svých zachránců – Willa. Slíbila, že s využitím své nadpřirozené schopnosti pomůže nefilim dopadnout vůdce klanu londýnských upírů, domnělého Magistra, který porušuje dávnou úmluvu mezi lovci stínů a podsvěťany, a na oplátku udělají Will, jeho nejlepší kamarád Jem a další z Institutu vše pro to, aby našli a případně zachránili Tessina bratra.

V téhle chvíli naberou věci rychlý a docela nepředvídatelný spád – v ději se objeví utajované lásky, nespočet bojů, různá překvapení, nečekaná odhalení, zrady, armáda mechanických robotů a mnoho dalšího. Kromě toho se v knize setkáme i s některými známými postavami z Nástrojů smrti, jako například s upírkou Camille Belcourtovou nebo čarodějem Magnusem Banem.

 

Starý známý příběh?

Kniha má, jako téměř všechna díla Cassandry Clareové, otevřený konec, podle kterého nepoznáte téměř ani náznak dalšího dílu, ovšem po přečtení prvního se na něj budete neskutečně těšit.

Na knihu jsem se těšila od prvního okamžiku, kdy se mi dostala do ruky, dokonce předběhla všechny knížky, které jsem měla nachystané na čtení. Z prvních asi deseti stran jsem byla docela zklamaná, kniha mi přišla dějově úplně stejná jako série Nástroje smrti, a bála jsem se, že autorka nevymyslí nic originálního. Ale naštěstí jsem knihu neodložila a teď jsem za to velmi ráda. I přes prvotní nejistotu, mě kniha neskutečně nadchla, okamžitě mě vtáhla do svého děje, do tehdejšího Londýna a světa nefilim. Jezdila všude se mnou, nedokázala jsem ji odložit dokonce ani těsně před zkouškami. Je jednou z nejlepších fantasy, které jsem kdy četla. Hodnotila bych ji 9/10.

 

 

Oblíbený citát:

„Ať už jste fyzicky kdokoli, muž nebo žena, silná nebo slabá, zdravá nebo nemocná, záleží na tom všem mnohem méně, než na tom, co máte v srdci. Máte-li duši bojovnice, pak jste bojovnice. Ať už zakrývá lampu stínidlo jakékoli barvy, tvaru a vzoru, plamen uvnitř zůstává stejný. Vy jste ten plamen.“ (s. 222-223)

 

 

Autor: Cassandra Clareová

Název v orig.: Infernal Devices 1: Clockwork Angel

Nakladatel: Yoli

Rok vydání: 2015

Počet stran: 368

Autor fotografie: Bára

Autor recenze: Maty

 

Rating: 4.5/5. From 1 vote.
Please wait...
One thought on “Pekelné stroje 1: Mechanický anděl”
  1. […] Pekelné stroje 1: Mechanický anděl (s. 222-223) […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<