obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Pozor, v knihovně je kocour!

Pozor, v knihovně je kocour!

Ačkoliv tato recenze na sebe nechala dlouho čekat, nejedná se o knihu, již by bylo radno minout. Jakožto knihovník ji mohu z celého svého pro knihovnictví zapáleného srdce doporučit, a to i těm, kteří knihovny doposud vnímají jen jako místo vyzvednutí a vrácení knih. Klára Smolíková i tady předvedla, že je mistrem ve svém oboru a dokázala sepsat knihu Pozor, v knihovně je kocour!, která má tolik poučného v sobě, a přesto je čtivá a zábavná.

.

Hlavní hrdina David, kterého známe už z předcházející knihy Spolkla mě knihovna (mimochodem – tu zkuste taky! Pojednává o historii písma atp.), se proviní proti dvěma z nejsvatějších pravidel knihoven – nepokradeš a neponičíš! Nejenže si bez dovolení odnese knihu o muži, který lidstvu přeložil mayské písmo, nedopatřením se také stane, že svazek je poničen, čímž však Davidovi šlamastyka nekončí. Jeho kocour Koniáš opět propadne do regálu s knihami a Davidovi nezbude, než se za ním vydat ho najít někde v propadlištích knihovnických dějin. Slavní knihovníci mu sice ledacos ze svého života prozradí, ale posílají ho pomyslně od čerta k ďáblu, ze středověku do baroka a tak dále a David nakonec hledá nejen svého potížistického kocoura, ale úplně nečekaně také podstatu knihovnické profese a její počátky u nás

.

Přestože dějová linka Davidova pátrání po kocourovi byla od určité chvíle upozaděna a vynořovala se v příběhu pouze jako červená nit, která drží naučnou linku ve sjednocenosti a chronologické posloupnosti, nejedná se o nudnou věc. Příběh je jednoduchý, pravda – kocour uniká a David hledá–, ale v mezičase potkává spoustu významných osobností a dozvídá se důležité „špeky“ z knihovnické historie, čímž nabývá na síle a hodnotnosti. David je bystrý a sečtělý kluk, jehož knihomolství působí na dnešní dobu skoro až snově (v kontextu neustálých povzdechů, že děti nečtou) a kterého si ne nadarmo vybral osud k tomu, aby odhaloval všechny záhady týkající se historie knih a knihovnické profese, když je takový, jaký je. Každé historické období s sebou přineslo něco, co položilo prazáklad tomu, proč je dnes Česká republika považována za knihovnickou velmoc – tolik knihoven na počet obyvatel je ojedinělou záležitostí.

.

Tato kniha je poctou naší profesi, je připomínkou toho, na co se nezřídka zapomíná. Máme věhlasné profesní předky, osvícené osobnosti, jejichž věhlas se vine historií jako Ariadnina nit až do dnešních dob. Paní Smolíkové patří velký obdiv a dík za její mravenčí práci, kterou si dala s rešerší faktografických údajů, jež posloužily jednak jako podklad k převyprávění příběhů, jednak jako základ k sepsání scénářů a následnému nakreslení 8 komiksů, o něž se svými skvostnými ilustracemi postaral Vojtěch Šeda, o nejslavnějších českých knihovnách a knihovnících (a ano, stále i po takové době jsem nesmírně poctěna, že jsem se mohla drobně konzultačně podílet na „mahenovském“ komiksu).

.

Současné generace ztrácí přehled o tom, co se za naší prací skrývá, v čem spočívala kdysi a jaká je nyní, ale věřím, že toto je titul, jež by mohl ledacos objasnit, odkrýt historický základ a navnadit na porovnání se současností. A že je o čem mluvit a je na co být hrdý! Byl by velký hřích, aby knihovnictví bylo považováno za podřadnou profesi, vždyť kdo by lidstvu poskytoval a zprostředkovával informace a vědění takto systematicky a ověřitelně, kdyby knihovny nebyly? Brr, hrozná představa.

.

Za recenzní výtisk děkujeme nesmírně moc paní spisovatelce Kláře Smolíkové a nakladatelství Mladá fronta. Knihu můžete omrknout a případně zakoupit ke čtení na e-shopu nakladatelství.

.

Autor: Klára Smolíková

Nakladatelství: Mladá fronta

Vydáno: 2019

Počet stran: 96 s.

Autor fotky k recenzi: Pája

Autor recenze: Pája

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<