obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Šikmý kostel

Šikmý kostel

Milá Karin,

snad mi odpustíte mou troufalost s tak familiárním oslovením. Ráda bych se Vám k něčemu přiznala. Cítím se teď maličko jako pěkná hlupaňa, protože nejsem schopna napsat slíbenou recenzi jako to dělávám obyčejně. Přijměte proto prosím tento recenzní dopis jako plnohodnotnou náhradu za ni, Vaše kniha si zaslouží speciální zacházení, protože je víc než výjimečná, a osobní dopis mi přišel pro tento účel jako vhodnější předání toho, co po dočtení cítím.

 

Kniha Šikmý kostel představuje nám čtenářům rodinu Matuszkových a další postavy, jejichž život se odehrával v hornické kolonii na Karvinsku na sklonku 19. století až do prvních poválečných let po 1. sv. válce. Tento kraj byl tehdy sice na uhlí bohaté, ale jinak dosti opomíjené místo a život tu byl více než drsný. Místa popsaná v knize již dávno neexistují, stojí tu jen ten prazvláštní šikmý kostel, což dělá místo ještě zapomenutějším a záhadnějším. Vám se však povedl nevídaný husarský kousek, když jste této zaniklé oblasti vdechla svými slovy znovu život. Nikdo z nás už nemůže zapomenout, jak to tu vypadalo, prošli jsme všemi ulicemi, navštívili zde mnohá stavení, podívali se i dolů pod zem do dolů, poznali mnoho lidí… skvostné a detailně vylíčené prostředí je jednou z hlavních hybných sil celé knihy.

 

Mužské, ale především ženské postavy se v příběhu zhostí svých životních rolí dle své přirozenosti a snaží se protlouct životem, aby se před ostatními, ale hlavně sami před sebou nemuseli stydět… Barbora, Barka, Julka a Ludwik, hlavní vypravěči příběhu svého života, se člověku vryjí do paměti a máme vlastně pocit už během čtení, jako kdybychom je znali celý život osobně. Osudy všech protagonistů jsou popsány tak, že se během čtení člověku přehrávají v hlavě jako film, jsou živé, živelné, odzbrojující, přesvědčivé. Karin, Vy jste neskutečně skvělá vypravěčka, Vaše citlivé vyprávění osudů všech hrdinů se vyznačuje nesmírnou dávkou empatie, obrazotvornosti a touhy podělit se o něco vzácného, o prchavé okamžiky z historie kraje, který se neprávem stal zapomenutým. Svou knihou jste dokázala rozpohybovat literární vody, které potřebovaly podobnou knihu. Knihu plnou lásky k rodnému kraji, k lidem, kteří zde žili a žijí. Touto knihou jste jim všem vzdala hold. A za to Vám patří nesmírný dík.

 

Všímám si, že kniha sklízí od jednoho čtenáře za druhým ovace. A právem! Jak jsem psala už při prvotním čtení, Šikmý kostel si zaslouží nemalou pozornost. Směle bych jej označila za dílo takových kvalit, jakých dosahují knihy Aleny Mornštajnové či Kateřiny Tučkové, což jsou pro mne jména autorek, které zkrátka a dobře patří mezi nejlepší současné české prozaiky; mezi ně patříte také. Vaše románová kronika ztraceného města je kvalitní, čtivou a velmi hodnotnou knihou, jaká se vídá jen zřídkakdy.

 

Chtěla jsem napsat mnoho superlativů, ale ačkoliv je to již několik dnů, co jsem knihu dočetla, slova mi stále schází, ale kniha žije uvnitř mé duše. Jestli něco Šikmý kostel dokázal, pak je to to, že se mi dostal pod kůži, do myšlenek, do promluv. Je to kniha, kterou si navždy ponesu v srdci, protože jejím přečtením mám pocit, jako kdybych se vrátila domů, a to jsem na Karvinsku nikdy nežila. Získala jste si mě tím, že si Vaše kniha na nic nehraje, že vypráví, ale nepřehrává, že promlouvá ke čtenářově duši, ale nevemlouvá se falešně, že je opravdová a poctivá, nikoliv líbivě pozlátková.

 

Mravenčí práce, již za tímto Vaším počinem spatřuji, bylo jistě mnohem více, než jsem schopna si jen představit, studiem historických pramenů, rozhovory s pamětníky a samotným bádáním jste musela strávit neuvěřitelně dlouhý čas, který nyní vydal svou úžasnou úrodu. Zhostila jste se svého úkolu se vší pokorou, ale s odhodláním odvést dokonalou práci. A to se Vám beze sporu povedlo na výbornou. Tato kniha je biblí pro rodáky tohoto kraje, objevným, čtivým historickým románem pro neznalce tohoto kraje. Minout by ji neměl nikdo, kdo touží nasát atmosféru dosud nepoznaného místa, kdo má nos na opravdu kvalitní historické romány či kdo zkrátka jen touží ponořit se do dokonale vystavěného příběhu.

 

Smekám a těším se na Vaši další knihu.

 

S úctou k Vaší práci a přáním všeho dobrého,

 

Pavlína

 

Za recenzní výtisk děkujeme mnohokrát paní spisovatelce Karin Lednické. Knížku budete moct sehnat v knihkupectvích od 20. 2. 2020.

 

Autor: Karin Lednická

Vydáno: 2020

Počet stran: 400 s.

Nakladatelství: Bílá vrána

Autor fotky k recenzi: Pája

Autor recenze: Pája

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<