obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Štvanice

Štvanice

Tak jsem se před malou chvílí rozloučila se Štvanicí od Lucy Foley, jejíž recenzní výtisk jsem měla tu čest jako #knižnípředskokan v ruce o pár dnů dříve, než ji spatří pulty knihkupectví (a pozor, to se stane podle všeho už zítra 1. února!). A tak jdu s vámi sdílet své dojmy z knihy.

 .

Dlouholetí přátelé, které spojují trochu blednoucí vzpomínky na studentská léta na Oxfordu, se scházejí, aby společně oslavili na chatě v horách… Minulost se s nimi táhne jako červená nit labyrintem, ale někteří nezpřetrhali vazby jen proto, že je to jednodušší, než to udělat… Jsou to pořád ještě přátelé, stojí jim to za to, vědí, jak je druzí vnímají? Přichází sněhová bouře, vražda, tíseň, bázeň, vrah je mezi nimi, pomoc nikde, paranoia, spousta fešných, ale naprosto zcestných dedukcí, odhalení…

 .

Celý příběh zpočátku rozvláčně plyne, později nenápadně úderným způsobem běží stránku za stránkou, ale čtenář už je vlastně od samého začátku tak fascinován tím, co čte, že si ani nevšimne, že zdolal sto stran v rekordním čase.

 .

Sledujeme děj odehrávající se během 3 dnů, krátký časový úsek, hodně zvratů. Nejenže neznáme vraha, my neznáme ani oběť, autorka dává postavám i čtenáři prostor, aby si osahali neznámé končiny a aby postupně, snad pod tíhou pocitu zdánlivého bezpečí, odhalili mnohá tajemství. A bylo to finále pro mě překvapení? Ano i ne. Trochu jsem tušila, ale nebyla jsem si jistá, favoritů jsem měla víc.

 .

Všechny protagonisty porůznu spojují dávné lásky, křivdy i nespravedlivosti, nevyřízené účty i nevyřčená slova a hlavně často mylný dojem, že ten druhý stojí při nich. Každý si s sebou nese v ranečku něco, co ho činí zranitelným, ale i potenciálně nebezpečným. Co je ale nebezpečným zejména pro čtenáře unavené či se špatnou pamětí, to je takové množství postav v příběhu, že si k tomu budou muset začít dělat výpisky. Ale až se zorientujete, kdo je kdo a s kým a proti komu a proč, pak to všechno začne dávat smysl. Jednoduchá obálka je v ostrém kontrastu s tím, jak složitý a spletitý děj a provázanost postav kniha obsahuje.

 .

Měla jsem trochu strach z vykrádačky Agathy Christie. Ruku na srdce, málokterá kniha se vyhne tomu, aby použila motiv, který už použil někdo dřív. Nejinak tomu bylo tady, ovšem to, že se vše odehrávalo tzv. v zavřené místnosti, ještě neznamená, že to byla nuda a šeď! To zase ne. Autorka si na pozadí klasického motivu vybudovala vlastní, velmi osobitý způsob, jak vystavět napětí, jak vzbudit ve čtenáři zvědavost a jak mu dokázat, že ač je to v tomto žánru její prvotina, rozhodně se za sebe nemusí stydět.

 .

Suma sumárum?

Kniha bude bavit všechny, kteří hledají čtivo, které plyne (i přes zádrhel s asi polovinou jmen z kalendáře). Ta tísnivost děje, rostoucí pocit úzkosti je dle mého zvládnuta výborně. Nebude to nejspíš úplně ten nejtopovější thriller tohoto roku, ale pozornost si zaslouží, už jen proto, že se jedná o debut autorky na tomto poli. V kontextu této skutečnosti není nad čím přemýšlet. 

.

Za knížku a tuhle příležitost velký dík Adamu Pýchovi a Kateřině Valterové z Knihy Dobrovský

Knihu Štvanice je možné předobjednat a brzy již koupit taktéž zde.

.

Autor: Lucy Foley

Nakladatelství: Dobrovský, s. r. o., edice Vendeta

Rok vydání: 2021

Počet stran: 360 s.

Autor fotky a recenze: Pavlína

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<