obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / The art of being normal

The art of being normal

The art of being normal je kniha mladé anglické spisovatelky Lisy Williamson.

Příběh vyprávějí dva chlapci, žijící každý v jiném prostředí, v různých rodinných vztazích, mající různé zájmy. Ale jedno mají přece jenom společné – oba mají tajemství, které nechtějí nikomu prozradit.

 

Dva chlapci, dva životy

Davidovi je 14, žije s rodiči v normální městské čtvrti, má pěkný dům a milující rodiče, kteří se o něj starají. David ale s tím vším není spokojený, má totiž jeden zásadní problém – už od mala touží být holka. Bojí se s tím svěřit komukoli jinému než svým nejlepším dvěma kamarádům. Rodiče si o něm myslí, že je gay, a připravují se na čas, kdy jim to sám řekne. Ve škole patří mezi ousidery, někteří ho dokonce nazývají „zrůdičkou“. Kromě toho je zde také na denním pořádku i šikana.

 

Leovi je 15, nemá tátu, protože ten od rodiny utekl, když byl Leo malý. Bydlí pouze s matkou-alkoholičkou, která často střídá partnery a s dvěma sestrami ve špinavém a neudržovaném domě v nechvalně proslulé části města, kam se ostatní obyvatelé bojí vstoupit. Leo je nucen přestoupit na novou školu. Tam ale není příliš oblíbený, hlavně pro to, odkud pochází. Leo si zde nechce najít přátele a šíří kolem sebe řeči o tom, že z minulé školy byl vyhozen kvůli mnoha průšvihům. Skutečnou pravdu si ale nechává pro sebe.

 

Nečekané přátelství

David a Leo se setkají ve školní jídelně, když si Davida při čekání na oběd vyhlédne největší školní tyran Harry. Vysype Davidovi tašku, prohrabe se Davidovými věcmi, dokonce začne nahlas předčítat z jeho soukromého deníku. David šikanu v tichosti snáší a jen čeká, až se dav smějících se spolužáků kolem něj rozplyne a zase si bude moct jít po svých. V davu spolužáků je ale i Leo, který nevydrží jen tak přihlížet a dá Harrymu pěstí. Všichni tři (David, Leo, Harry) si musí odpykat trest – následující cca měsíc musí zůstávat po škole. David to vidí jako příležitost získat nového přítele, začne se s Leem postupně bavit, dokonce jej přemluví, aby ho doučoval matematiku.

 

Tajemství?

Jejich vzájemný přátelský vztah je dost vratký, navíc si Leo najde přítelkyni Alici a David už není jeho jediným kamarádem. Na jedné večerní párty se ale Leo s Alicí rozejde a zmizí. Alice o Leovi zarytě mlčí. David se jako správný kamarád rozhodne Lea najít.

To se mu podaří, a aby upevnil jejich vzájemný vztah, poví Leovi o svém tajemství, ovšem výměnou za to jeho. Společně se potom vydají hledat Leova otce, Leo totiž doufá, že u něj bude moct žít lepší život.

 

Palec nahoru!

Nádherně napsaná kniha o různých problémech dospívajících, o tom, jaké je to vyrůstat v jiném těle, o šikaně, ale také o přátelství a o výhodách, které přináší. Autorka skvěle popsala pocity obou chlapců, jejich vyprávění na sebe plynule navazuje a krásně se v příběhu doplňují. Také perfektně vystihla kontrast mezi dvěma rozdílnými rodinami a vztahy v nich.

Knihu jsem našla, dá se říct, omylem. Hledala jsem na internetu inspiraci na četbu a tahle se objevila jako jedna z nejlepších young adults knih za rok 2015. Okamžitě mě zaujala svojí obálkou, a protože jsem věděla, že bude trvat, než se kniha dostane do Česka, a kdo ví, jestli se sem vůbec dostane, tak jsem neváhala a koupila si ji. A musím říct, že toho vůbec nelituji.

Knihu jsem přečetla jedním dechem, nijak mi nepřekáželo ani to, že je v angličtině. Obyčejně čtu anglické knížky přibližně měsíc, ale tuhle jsem nedokázala odložit a po týdnu jsem ji měla přečtenou. Doufám, že bude přeložena do češtiny, protože podle mě je to jedna z knih, která zaujme téměř každého a rozhodně stojí za to si ji přečíst. S klidným svědomím bych jí dala i 10/10.

 

 

Oblíbený citát:

„One afternoon, when I was eight years old, my class was told to write about what we wanted to be when we grew up. Zachary Olsen wanted to play in the Premier League. Lexi Taylor wanted to be an actress. Harry Beaumont planned on being Prime Minister. But I didn´t want to be any of these things. This is what I wrote: I want to be a girl.“ (s. 1)

 

 

Autor: Lisa Williamson

Nakladatelství: David Fickling Books

Rok vydání: 2015

Počet stran: 368

Autor fotografie: Bára

Autor recenze: Maty

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
One thought on “The art of being normal”
  1. […] The art of being normal (s. 1) […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<