obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Velká knihovna: Z kostí a inkoustu

Velká knihovna: Z kostí a inkoustu

Také milujete příběhy, kde jsou ústředním tématem knihy? Já moc, a proto čtu takto zaměřené tituly hned, jak na nějaké takové narazím. Ne všechny jsou skvělé, některé ani nedočtu, ale najdou se i takové, které rozhodně stojí za to. A právě nedávno se mi podařilo na jeden úžasný narazit.

.

Co kdyby…?

Všichni jsme se někdy setkali s časovým paradoxem. A jestli nejste zrovna fanoušci sci-fi příběhů a neznáte to odsud, určitě podobnou věc znáte z běžného života – stačí jen myšlenka „co by se stalo, kdybych to neudělal…“. A s něčím podobným se setkáme i v knize Z kostí a inkoustu. Tento příběh je totiž tak trochu založený na tom, co by bylo, kdyby… Konkrétně co by bylo, kdyby nezanikla Alexandrijská knihovna a dál shromažďovala veškeré vědění světa? Jak by svět vypadal?

Příběh nás přivádí do budoucnosti, ne nijak daleké, ale přesto naprosto odlišné od světa, který známe dnes. Zapomeňte na malé městské knihovny nebo na ty velké vědecké. A rovnou se také rozlučte s myšlenkou, že si papírovou knihu vezmete večer před spaním s sebou do postele. V tomhle světě jsou totiž knihy vzácné, všechny jsou uchovávány v Alexandrijské knihovně, která má všude po světě své pobočky, originál (rozumějte tištěná kniha) se jen tak někomu do ruky nedostane, natožpak obyčejnému smrtelníkovi. Bohatí se k nim ale přece jen mohou dostat, protože zde funguje řemeslo, jež my neznáme – existují pašeráci knih, kteří prodávají kradené originály knih za obrovské peníze. A potom samozřejmě existují také lidé, jimž úcta ke knihám absolutně chybí a kteří s režimem, jejž nastavila Alexandrijská knihovna, nesouhlasí – tzv. paliči knih (smysl jejich práce netřeba vysvětlovat).

.

Pašerák knih

A v tomto světě žije náš hlavní hrdina – šestnáctiletý Jess, obrovský milovník knih a chlapec z pašerácké rodiny. Jako malý pracoval pro otce, práce pašeráka se mu však naprosto hnusí, a zvlášť po tom, co jako malý viděl, jak v rukou jednoho ze zákazníků zemřela kniha. Je tak zřejmé, že Jess nebude tím, komu by otec mohl předat svoje řemeslo, ale jak chlapce jinak uplatnit, aby zapadl do rodinného koloběhu? Není nic lepšího než jej poslat do učení do samotné velké knihy, kde bude blízko všech vzácných originálů, které by v případě potřeby mohl ukradnout a předat rodinnému podniku. Jess s tímto nápadem souhlasí, ovšem z jiných pohnutek než jeho otec. Konečně bude pryč od rodiny a jejího vlivu na něj, bude mezi knihami, může vykonávat práci, která jej bude bavit a naplňovat. Ovšem jen pokud zvládne projít náročným výcvikem, který provází selekce nepotřebných a neschopných kandidátů, a splní všechny úkoly a překážky, jež mu byly postaveny do cesty.

Autorka celou dobu dává čtenáři prostřednictvím posílaných vzkazů od různých osob, jež jsou vloženy mezi jednotlivé kapitoly, možnost nahlédnout i tzv. do zákulisí. Čtenář tak často ví více než hlavní postavy, i přesto ale často v hádankách – a pravý význam nebo následky některých těchto zpráv mu tak zůstávají skryty.

.

Může kniha zemřít?

Na celé knize mě nejvíc zaujalo a zároveň určitým způsobem fascinovalo slovní spojení, že někdo „zabil knihu“ nebo že „kniha umřela“. Jsem hodně velký knihomol a ano, nesnáším, když se knihám lámou hřbety, natrhnou stránky, ohýbají rožky a tak podobně, takže naprosto chápu pocity hlavního hrdiny, když viděl, jak byla nějaká z knih zničena. Co jsem ale pořádně nepobral, bylo to, že Jesse fakt, že viděl „zemřít knihu“, ovlivnil daleko více než to, že mu před očima umřeli lidé. Cizí, ale pořád lidé. Na jednu stranu tohle dokresluje jeho vztah ke knihám a také situaci té doby, na druhou stranu to pro čtenáře může být i hodně zarážející a pro někoho až neuvěřitelné a hloupé. I já sám jsem si ze začátku říkal „jako vážně?“, než jsem si na to zvykl a než mi pořádně došly všechny souvislosti pojící se s tímto.

A i přístup samotné autorky k tématu smrt je takový chladnější, nějak moc to nerozmazává, prostě se to stane a život jde dál, jako kdyby nic. Zároveň v knize nechá zemřít spoustu postav, takže se určitá lhostejnost, abych tak řekl, objevuje i v tomhle podání. Teď to nemá být spoiler, jako postavy neberu jen ústřední osoby, ale celkově všechny, kdo se v knize objeví. A právě tohle je jedna z věcí, již bych knize vytkl, ne nějak moc, ale přece. Určitě nebylo nutné tolik obětí. Neříkám, že se to k příběhové linii přímo nehodí, ale spokojil bych se i s menším počtem, přece jen to hlavní je o něčem jiném. Ale protože se jedná teprve o první díl ze série, nemůžu soudit, jaké má autorka s Jessem a ostatními další plány, takže možná i toto má svůj význam.

.

Krádež? Rozhodně ne

Můžu říct, že za mě se jedná o čtivou, příběhově skvělou a originální knihu. Je mi jasné, že každému se líbí něco jiného, a tak se mnou ne každý bude souhlasit. Když jsem si ale po dočtení pročítal různé recenze a komentáře na internetu, překvapilo mě, kolik lidí příběh označilo za vykradení jiného příběhu. A úplně nejvíc mě rozesmála jedna slečna, která knihu označila za téměř parodii Harryho Pottera. Přemýšlel jsem nad tím hodně, protože obě knihy jsou naprosto odlišné, což jste už nejspíš poznali i z obsahu. Jedinou podobností byla snad jen cesta vlakem do „školy“, což v téhle knize vlastně ani nebyla škola, a trochu nešikovný, ale přesto věrný kamarád hlavního hrdiny. A co tím chci vlastně říct? Nevěřte těmto komentářům. Vezměte si knihu a udělejte si o ní svůj vlastní obrázek. Protože za přečtení dle mého názoru opravdu stojí, a pokud ji nakonec odložíte, měli byste tak udělat z vlastního přesvědčení, a ne proto, že někdo napíše takovouto nesmyslnou hlášku, která absolutně nedává smysl a je úplně zcestná. A myslím, že si to tahle kniha fakt nezaslouží.

Já z ní byl opravdu nadšený, a proto bych jí dal 9,5/10.

.

Autor: Rachel Caine

Název v orig.: Great Library: Ink and bone

Nakladatel: Fragment

Počet stran: 342 s.

Rok vydání: 2017

Foto k recenzi: M&P

Autor recenze: Maty

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<