obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Víš, kde jsou děti stromů?

Víš, kde jsou děti stromů?

Peter Wohlleben je známý svými laskavými a moudrými, poučnými knihami pro dospělé i děti. Publikace Víš, kde jsou děti stromů? je prvním ilustrovaným příběhem pro děti. V tomto příběhu se spolu s hajným Petrem a veverčákem Píťou vydáme hledat děti stromů. Že nevíte, co to je? Inu, taky jsem nevěděla, ale po dočtení příběhu jsem zjistila, že jsem vlastně nebyla tak daleko od své představy, jen jsem to neuměla pojmenovat.

 

Knížku překrásně ilustrovala Stephanie Reichová, jejíž rodina má k přírodě také velmi vřelý a blízký vztah, proto pro ni bylo jednoduché přenést krásy lesa a přírody do milých ilustrací. Peter Wohlleben založil Lesní akademii a pořádá procházky po přírodě pro malé i velké zájemce. A stejně jako naživo, tak i v této knize podává nenucený výklad o tom, jak příroda funguje, seznamuje s charakteristickými rysy chování vybraných lesních tvorů. Neopomíná ani téma ničení přírody a naťukne i důležitost ochrany přírody.

 

Veverčák Píťa, který dokáže s hajným Petrem komunikovat lidskou řečí, touží mít svou rodinu, protože všichni ji kolem mají. Když mu Petr prozradí, že své rodiny mají i stromy, rozhodnou se, že je spolu půjdou hledat. Společně procházejí hloub a hloub do lesa a povídají si o všem, co potkávají. Dokonce v lese i přenocují – což je zde krásný moment, který si zaslouží vyzdvihnout, kdy se nejen učí příroda od člověka, ale kdy i malý veverčák může být tím moudřejším a Petrovi něco vysvětlit a zasvětit ho. Stromové děti opravdu existují, ale není snadné je najít. Pokud byste tedy toužili zjistit, co to je a jak vypadají, směle nahlédněte do knížky a přečtete si příběh, nebo ještě lépe – vydejte se na průzkum do lesa, ten vám to poví ještě názorněji a ověříte si získané informace z příběhu. A ptáte se, jestli Píťa svou rodinu najde? Jestli toužíte po neotřelém happyendu, tak směle do čtení.

 

Mezi klady knihy patří zcela jistě její obrazová část, ilustrace jsou nedílnou součástí a jsou skutečně okouzlující. Imponuje mi propojení reálně vypadajících výjevů z přírody, jež jsou nenásilným způsobem ozvláštněny pohádkově laděnými prvky, které jsou blízké dětem a díky nimž snáze proniknou do čteného příběhu a prožijí si ho spolu s postavami. Nesporným pozitivem je opět vymazlená redakční práce a bezchybný text, což u dětských knih je důležité.

 

Knihu moc ráda doporučuji všem, kteří mají rádi přírodu, rádi se začtou do příběhu odehrávajícího se v lesích, kde vystupují milé postavy a z něhož vyplyne nejedno poučení pro život v přírodě a v souladu s přírodou. Je vhodný vzhledem k velikosti písma pro zkušenější mladší čtenáře nebo na společné čtení s rodiči či paní učitelkou ve škole či školce.

 

Za recenzní výtisk děkuji mnohokrát nakladatelství Kazda (knihu pak najdete na jejich e-shopu).

 

Autor knihy: Peter Wohlleben

Název v orig.: Weiβt du, wo die Baumkinder sind?

Nakladatelství: Kazda

Počet stran: 23 nečísl. stran

Rok vydání: 2018

Autor fotky k recenzi: Pavlína

Autor recenze: Pavlína

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<